Ilustračná foto: Flickr

Toshiba plánuje prepustiť veľké množstvo zamestnancov.

Japonský konglomerát Toshiba zvažuje zrušenie 5000 pracovných miest alebo približne 10 % zo svojho počtu zamestnancov v domácich závodoch v rámci reštrukturalizácie. Uviedol to v stredu denník Nikkei. TASR o tom informuje na základe správy Bloomberg.

Tento krok by mohol spustiť jedno z najväčších kôl prepúšťania v Japonsku v tomto roku. Spoločnosť redukuje počet firiem, ktoré nepredstavujú jadro jej podnikania. V dôsledku toho si zaúčtuje jednorazové náklady vo výške približne 100 miliárd jenov (607,75 milióna eur), uviedol Nikkei.

Zriedkavý jav

Prepúšťanie je zriedkavé v krajine, ktorá má jeden z najprísnejších zákonov na ochranu pracovníkov na svete. Ale rastúci počet technologických firiem v Japonsku a historický nedostatok pracovnej sily znižuje efekt takýchto krokov. Odborom sa darí presadzovať plošné zvyšovanie miezd, mobilita pracovníkov rastie a čoraz viac spoločností najíma ľudí zo zahraničia.

Toshiba, ktorá bola kedysi jedným z najväčších zamestnávateľov v krajine, sa snaží znižovať náklady vo svojich početných prevádzkach a zameriava sa na infraštruktúru a digitálne technológie. Spoločnosť Toshiba, priekopník v oblasti pamätí DRAM a NAND, notebookov či varičov ryže, roky zápasila s prešľapmi a škandálmi vedenia.

V roku 2015 zaplatila doteraz najväčšiu pokutu v Japonsku za falšovanie finančných výkazov. Musela tiež predať svoj kľúčový podnik s pamäťovými čipmi Kioxia Holdings Corp, aby zaplatila straty z nešťastnej expanzie v jadrovom biznise. Spoločnosť Toshiba vyrába okrem iného jadrové turbíny, ako aj batérie a kvantovú výpočtovú technológiu.

Uložiť článok

Najnovšie články