Protimonopolný úrad (PMÚ) uložil pokutu vo výške 675 200 eur spoločnosti prevádzkujúcej sieť inzertných portálov za zneužívanie dominantného postavenia v oblasti poskytovania služieb online inzercie nehnuteľností na Slovensku. PMÚ o tom informoval v pondelok.
„Protimonopolný úrad Slovenskej republiky (PMÚ) dňa 22. 01. 2025 vydal rozhodnutie, ktorým spoločnosti United Classifieds s. r. o. uložil pokutu vo výške 675 200 eur za zneužívanie dominantného postavenia v oblasti poskytovania služieb online inzercie nehnuteľností na území Slovenskej republiky,“ uviedol úrad na svojej webovej stránke.
Ľuďom nedávali na výber
Ide pritom o spoločnosť, ktorú v roku 2015 založil známy slovenský podnikateľ, vizionár a investor Milan Dubec, ktorý stojí aj za projektmi ako Pokec či bistro.sk. Podľa jeho webu ide o „sieť slovenských inzertných portálov zahŕňajúcich inzeráty z realitného trhu, auto-moto segmentu a každodennej súkromnej riadkovej inzercie.“
Pod United Classifieds s. r. o, v súčasnosti patria weby nehnutelnosti.sk, topreality.sk, reality.sk či Realsoft, ale aj autobazar.sk, autobazar.eu, autovia.sk, abmanager.sk a najmä známy portál bazar.sk.
Firma podľa PMÚ ponúkala inzerciu na svojich troch hlavných online portáloch nehnuteľností výlučne vo forme takzvaného balíčka, teda iba na všetkých troch portáloch súčasne, bez možnosti výberu konkrétneho portálu alebo ich kombinácie. Podľa úradu si tak spoločnosť uplatňovala voči svojim zákazníkom neprimeranú obchodnú podmienku.
Firma zároveň podľa PMÚ od roku 2020 do začiatku roka 2022 obmedzovala technický prístup k svojim portálom pre realitné kancelárie, ktoré na správu inzercie využívali konkurenčné softvéry.
„Spoločnosť pritom preferovala, resp. intenzívne podporovala svoje vlastné softvérové riešenie. Týmto konaním obmedzovala možnosti tzv. automatického importu inzerátov na inzertné portály, čo pre realitné kancelárie predstavuje efektívny, jednoduchý a rýchly spôsob správy inzerátov, šetrí ich čas aj finančné prostriedky,“ skonštatoval PMÚ.
Takéto konanie podľa úradu negatívne ovplyvnilo nielen činnosť samotných realitných kancelárií, ale aj hospodársku súťaž na dotknutých trhoch. Rozhodnutie PMÚ vydal 22. januára 2025. Rozhodnutie zatiaľ nie je právoplatné, firma môže voči nemu podať v zákonnej lehote rozklad.
Zaplatili sme len 3 eurá: Vyskúšali sme sa veľmi lacno najesť v reštaurácii z Na nože. Niektorým sa takéto jedlo prieči
Žije v prenajatom byte, nemá auto a po meste chodí s batohom: Kto je Zohran Mamdani, prvý moslimský starosta New Yorku?
Najnebezpečnejšia žena: Bola posadnutá sexom a vraždila mužov pre zábavu. Dostala tvrdý trest, stále je hrozbou
Budú vianočné trhy v Bratislave drahšie? Stánkarov zaťaží vyššia 23 % DPH, na ľudí tento rok čakajú aj výhodné ponuky
Mamička varí lacné jedlá, aby šetrila peniaze: Podľa ľudí je to ako krmivo pre psa, jej manžel sa správa zvláštne
Navštívili sme nádhernú dolinu a strašidelný hrad úplne zadarmo: Nájdete tu aj jaskyňu a priam dokonalú jesennú prírodu
Boli sme v novom podniku, ktorý otvorili majitelia reštaurácie z Na nože. O tomto európskom klenote ste možno nikdy nepočuli
Jedol psie žrádlo, celý čas bol nahý: Táto reality šou prekonala rekordy, milióny ľudí sledovali mučenie
Herci, ktorí boli počas natáčania Harryho Pottera vymenení: Niekedy to bolo fiasko, inokedy tvorcovia nemali na výber
Terapia červeným svetlom nie je zázračná, tvrdí odborníčka: Vedeckých dôkazov je málo a chýbajú, nie je to všeliek












Nahlásiť chybu v článku