Informovala o tom agentúra DPA. Stredisko riadenia letu podľa agentúry AP oznámilo, že so sondou sa prerušil kontakt krátko predtým, ako sa mala dotknúť povrchu Mesiaca.
Pristávací manéver sledoval priamo zo strediska riadenia letu v meste Jehud pri Tel Avive aj izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Na margo neúspechu povedal, že „ak prvýkrát neuspejete, skúste to znova“.
Podľa webovej stránky denníka The Jerusalem Post Netanjahu o niečo neskôr vyhlásil, že „Izrael pristane na Mesiaci“. Ak by pristátie vyšlo, židovský štát by sa po bývalom Sovietskom zväze, USA a Čínskej ľudovej republike stal štvrtou krajinou, ktorej lunárny modul pristál na Mesiaci.
Twitter americkej stránky Everyday Astronaut na základe údajov z kontrolného centra uviedol, že sonda zrejme narazila na povrch Mesiaca rýchlosťou okolo 134 m/s (vyše 480 km/h) po tom, ako jej hlavný motor zlyhal vo výške okolo desať kilometrov.

Berešit odštartoval z floridského Mysu Canaveral na palube nosnej rakety Falcon 9 súkromnej spoločnosti SpaceX 22. februára 2019. Projekt bol výsledkom spolupráce neziskovej organizácie SpaceIL a štátnej spoločnosti Israel Aerospace Industries (IAI).
Pristávací modul v tvare kocky mal hmotnosť 585 kilogramov a výšku 1,5 metra. Náklady na projekt za 100 miliónov dolárov poskytli zväčša súkromní darcovia. Berešit mal na povrchu Mesiaca zhromažďovať dáta, ktoré mali byť odosielané do amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA). Pristávací modul mal robiť fotografie a videá a merať magnetické pole telesa v rámci experimentu s Weizmannovým inštitútom pre vedu (WIS).
Podľa agentúry AP modul prepravoval aj vedecký prístroj na meranie magnetického poľa Mesiaca. Na palube sa nachádzala i časová kapsula so zdigitalizovaným obsahom Biblie, detské kresby, nahrávka izraelských piesní, spomienky jedného človeka preživšieho holokaust a izraelskú vlajku.
NASA plánuje do roku 2026 vybudovať na obežnej dráhe Mesiaca malú vesmírnu stanicu Gateway, ktorá má slúžiť ako medzistupeň pre cesty ľudských posádok na Mesiac a späť, dopĺňa agentúra AFP. Permanentne obývaná však nebude.
Videli sme najkrajšie vianočné trhy u nás: Cítili sme sa ako v rozprávke, viadukt sa rozsvietil prvýkrát za 90 rokov
Matúš chodí všade pešo: V tejto európskej krajine sme sa báli. Chodník na Novom Zélande začína dezinfekčnou stanicou
Budú počas vianočných sviatkov otvorené obchody? Reťazce hlásia zmeny, pozrite sa, ako to bude po novom
Stavať ho začali ešte za Mečiara: Pri tuneli Višňové sa vystriedalo 12 ministrov, skoro po 30 rokoch ho otvárajú
Zažili sme unikát, aký inde na Slovensku nenájdete: V decembri sme sa ocitli v srdci džungle, zaplatíte 8 eur
Bola vysušená doma v garáži a jej rodina si to nevšimla. Analytička povedala, kto môže mať problém s energopomocou
Nielen Culkinovi zo slávy preplo: Jeho filmový brat pýtal za podpis peniaze, svoju partnerku takmer uškrtil
Okamžite si ich bežte pozrieť: Našli sme 10 najlepších filmov roku 2025, mnohé z nich vám úplne ušli
Tento vianočný darček stíhate aj na poslednú chvíľu: Buďme solidárni, niekomu to môže zachrániť život
Šialený Hitlerov megavlak: 5-hviezdičkový hotel na koľajniciach mal byť budúcnosťou dopravy, postaviť ho nebolo možné








Nahlásiť chybu v článku