Prvá fotografia čiernej diery. Foto: TASR

Prvú fotografiu čiernej diery zverejnili vedci z projektu EHT.

Astronómom sa podarilo prvýkrát urobiť snímku čiernej diery, ktorá sa nachádza vo vzdialenej galaxii. Zverejnili ju v stredu vo Washingtone, informovala agentúra AFP.

Čierna diera je vzdialená okolo 50 miliónov svetelných rokov a nachádza sa v galaxii M87. Snímka vznikla na základe dát zo siete ôsmich teleskopov z celého sveta, uviedla agentúra BBC.

Podrobnosti zverejnil časopis Astrophysical Journal Letters. Profesor Heino Falcke z Radboud University v Holandsku, ktorý navrhol tento experiment, povedal, že táto čierna diera je väčšia ako celá naša slnečná sústava.

Váži 6,5 miliardykrát viac ako Slnko. A je jednou z najťažších čiernych dier, o ktorých si myslíme, že existujú. Je to absolútne monštrum, majster v ťažkej váhe z čiernych dier vo vesmíre,“ dodal profesor Falcke.

Pozrite sa na prvú fotografiu čiernej diery:

Prvá fotografia čiernej diery. Foto: TASR

Čierna diera

Čierna diera alebo gravitačný kolapsar je koncentráciou hmoty so skoro nekonečnou hustotou, jej gravitačná sila zabraňuje úniku akýchkoľvek častíc s výnimkou efektu nazývaného kvantové tunelovanie. Z toho vyplýva, že nič, ani svetlo nemôže uniknúť gravitácii čiernej diery, preto sa nazýva „čierna“. Pojem čierna diera sa stal zaužívaným, aj keď teória nespomína žiadnu „dieru“ v normálnom slova zmysle, ale oblasť vesmíru, z ktorej nič neunikne.

Prvé pokusy už v 70. rokoch

Podobný zámer mal v minulosti aj astrofyzik Jean-Pierre Luminet, ktorý v roku 1978 pracne vytvoril vôbec prvý obraz čiernej diery. Nejde však o fotografiu, ale o dielo vypracované na základe počítačovej simulácie. Tá bola vytvorená prostredníctvom počítača IBM 7040 využívaného v 60. rokoch a dierneho štítku.


Jean dostal od počítača do rúk niečo, čo neskôr usilovne zakreslil perom a tušom na negatívny papier. Nejasný obraz zobrazuje objekt, ktorý pripomína plochý disk tvorený materiálom prepadávajúcim sa sám do seba. V skutočnosti túto plochosť vyvracia intenzívna gravitácia čiernej diery, ktorá ohýba okolo seba svetlo.

Aktualizácia 16:05: Úvod správy sme nahradili textom TASR

wikipedia.org

 

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy