Foto: SITA

Zelenskyj telefonoval s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v nedeľu požiadal EÚ, aby urýchlene Ukrajine poskytla ďalšiu finančnú pomoc a aby uvalila nové sankcie na Rusko. Vyjadril sa tak v telefonickom rozhovore s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou. Informuje o tom agentúra Reuters.

Článok pokračuje pod videom ↓

„Diskutovali sme o čo najskoršom poskytnutí ďalšej tranže makrofinančnej pomoci zo strany EÚ. Zdôraznená bola aj potreba nachystania 8. balíčka (západných) sankcií (voči Rusku), vrátane zákazu vydávania víz ruským občanom,“ uviedol Zelenskyj na Twitteri.

Varoval pre ťažkou zimou v dôsledku zníženého dovozu ruskej ropy a zemného plynu

Ukrajinský prezident predtým varoval Európanov pred ťažkou zimou, ktorú majú podľa jeho slov očakávať v dôsledku zníženého dovozu ruskej ropy a zemného plynu, uvádza Reuters. Teraz dodal, že s von der Leyenovou spoločne koordinovali „kroky na obmedzenie nadmerného zisku, aký má Rusko z predaja ropy a plynu“.

Ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ už predtým povedal, že Kyjev očakáva v nadchádzajúcom týždni od EÚ tranžu makrofinančnej pomoci vo výške piatich miliárd eur, pripomína Reuters.

Najnovšie články