aktuálna správa
Finančná správa potvrdila pokutu 3 milióny eur pre Dôveru, tá hovorí o šikane štátu.

Finančná správa (FS) SR potvrdila pokutu tri milióny eur pre súkromnú zdravotnú poisťovňu Dôvera. Dôvodom má byť nesprávny postup pri účtovaní o poistnom kmeni. Dôvera hovorí o stupňujúcej sa šikane zo strany štátu a plánuje podať voči rozhodnutiu súdnu žalobu.

Podala tiež trestné oznámenie v súvislosti s podozrením zo zneužitia právomoci verejného činiteľa. Na tlačovom brífingu o tom informoval riaditeľ poisťovne Martin Kultan a partner investičnej skupiny Penta zodpovedný za zdravotníctvo Václav Jirků.

Vo štvrtok (24. 11.) sme dostali rozhodnutie FS SR o tom, že sme, zjednodušene, neoprávnene účtovali o poistnom kmeni. Považujeme to za škandálne, prekvapivé a veľmi ‚šikanózne‘, a to z viacerých dôvodov,“ uviedol Jirků. Ozrejmil, že pokuta sa týka účtovníctva za rok 2017, no jej podstata súvisí so zaúčtovaním poistného kmeňa po spojení zdravotných poisťovní Dôvera a Apollo v roku 2009.

Dôvere sa rozhodnutie nepozdáva

Rozhodnutia Úradu pre vybrané hospodárske subjekty (ÚVHS), ktorý o pokute rozhodol, a FS, ktorá ju potvrdila, sú podľa Dôvery v zásadnom rozpore s postojmi štátnych orgánov, znalcov a audítorov, ktorí od roku 2009 opakovane potvrdzovali zákonnosť a správnosť konania zdravotnej poisťovne.

Partner investičnej skupiny Penta zodpovedný za zdravotníctvo Václav Jirků. Foto: TASR – Jaroslav Novák

„Rozhodnutie ÚVHS sa prekvapivo opiera o právne nezáväzný metodický pokyn, ktorý vznikol až v lete 2020 na pôde Ministerstva financií SR. Pôvodná verzia dokumentu podporovala správnosť postupu účtovania Dôvery, za nejasných okolností však došlo k úplnej zmene jeho záverov,“ vysvetlil Kultan.

Zdravotná poisťovňa plánuje niekedy začiatkom januára podať správnu žalobu voči rozhodnutiu FS. Zároveň podala trestné oznámenie pre podozrenie zo zneužitia právomoci verejného činiteľa v súvislosti s konaním určitých osôb, ktorých cieľom má byť poškodenie zdravotnej poisťovne. „Ďalšie trestné oznámenia sa pripravujú,“ dodal Kultan.

Dodal, že právny rámec, z ktorého Dôvera pri svojom účtovnom postupe vychádzala, sa za celé obdobie od roku 2009 výrazne nemenil, a keď, tak v prospech názoru, ktorý podporuje účtovanie o poistnom kmeni nadobudnutom prevodom.

„Z tohto dôvodu je Dôvera presvedčená o správnosti svojho postupu počas celej svojej existencie, roky 2009, 2017 a 2022 nevynímajúc, a víta príležitosť predniesť svoju argumentáciu pred nezávislým a nestranným súdom,“ doplnil Kultan.

Najnovšie články