Zaujímavý umelec, ktorý pomocou hip-hopu šíri vieru. Žiadnou násilnou cestou. Základ Mesta z Prievidze. Na začiatok sa nám predstav. Od kedy robíš muziku? Ako...

Zaujímavý umelec, ktorý pomocou hip-hopu šíri vieru. Žiadnou násilnou cestou. Základ Mesta z Prievidze.

weiss

Na začiatok sa nám predstav. Od kedy robíš muziku? Ako si sa k nej dostal?

Volám sa Erik Weiss a pochádzam z Prievidze.Narodil som sa 2.12.1984. Na verejnosti sa prezentujem pod prezývkou „Základ Mesta“. Na svojom konte mam viacero hudobných videoklipov. Som biblický kresťan a v hudbe sa inšpirujem starou školou (oldschool90s hip hop). Moje záľuby sú rap/spev, písanie textov, hudobná inštrumentálna tvorba (beatmaking), videostrih (film-editing) – tvorba videoklipov a organizovanie kultúrnych podujatí. Koncom 9. ročníka Z.Š. som sa dostal do kontaktu s pouličnými tanečníkmi (b-boys). Vďaka b-boyingu (breakdance) som sa následne stretol so Slovenským hiphopom (ešte kazetové nahrávky). Po prvý krát som sa o vlastnú pesničku pokúsil až keď som mal 20 rokov. Vytvoril som si inštrumentálnu skladbu a začal som trénovať svoj rapový prejav s cieľom byť originál. Ale to sa mi moc nepodarilo.V tých rokoch bol mojím vzorom na slovenskej rapovej scéne A.D. z Prievidze. Hlas, flow a texty – vo všetkom sa odlišoval od ostatných. Časom ale ukončil svoje pôsobenie. Ľudia ma  knemu stále prirovnávajú. Stretol som sa už aj s negatívnym názorom, že som len kópia. Ale pre mňa to je skôr radosť a česť, keď ma niekto porovnáva s niekým, kto bol vo svojej dobe tak schopný a originálny talent. Postupom času som začal organizovať aj tanečné akcie a spomínam si, že na jednej z nich mi niekto povedal, aby som si dal spraviť videoklip k mojej prvej štúdiovej pesničke THE B-BOY STYLE. Nemal som vtedy peniaze a tak som si požičal kameru, naučil som sa pracovať vo video-programe a s výsledkom mojej prvej práce som až dodnes spokojný.

Tvorím motivačné texty do ktorých zapájam Božie slovo z Biblie, keďže na základe vlastnej osobnej skúsenosti som uveril v Ježiša Krista a rozhodol som sa šíriť evanjelium prostredníctvom hudby: Mix Gospelu a Boom Bap-u.

Čo v tvojej tvorbe ťa najviac zaujíma? Po textovej stránke?

Priťahuje ma hudobný štýl – BOOM BAP. Pod týmto pojmom je označovaná pôvodná originálna HIP HOP tvorba z rokov 1990 – 1995, ktorá je opisovaná ako zlatá éra HIP HOP produkcie. Podstata tejto produkcie je v inštrumentálnej (hudobnej) tvorbe. Chytľavá melódia, bass a tvrdé bicie. Raper tvorí možno 10 -20 percent z celkového úspechu pesničky. Samozrejme to záleží od toho, aký ma hlas, flow a celkovú charizmu osobnosti. Ja tvorím texty tak, aby nikoho priamo neurážali, motivujem, porovnávam dobro a zlo medzi sebou, lebo ľudia niekedy nevedia urobiť správne rozhodnutia, pokiaľ nemajú príklad a samozrejme chcem, aby ľudia boli šťastní v pravde. Existuje Stvoriteľ, ktorý všetko kreatívne navrhol, ktorý nám dal telo, slobodnú vôľu a schopnosť rozvíjať sa.

Raz sa ma niekto opýtal, či ma tanec a hudba ešte baví, keďže som sa nevedel dostať medzi špičku hudobnej scény. Ale ja som ten typ človeka, ktorý keď padne, tak opäť vstane a ide ďalej. Existovali ľudia, ktorí ma od mojej záľuby neustále odhovárali a zosmiešňovali moju snahu. Vtedy si ale neuvedomovali, že mi tým veľmi ubližovali. Ak má človek niečo rád tak ho v tom podporte. Neberte nikomu sny, lebo keď Vám ich niekto zoberie, tak pocítite rovnakú bolesť. Človek sám na základe vlastnej skúsenosti zistí, či je jeho sen uskutočniteľný. Dnes už viem, prečo som to nevzdal. Boh chce, aby som používal môj talent a šíril pomocou hudby jeho odkaz pre ľudí. Všetko to, dobré aj zlé, čím som si prešiel za celé tie roky, ma pripravovalo na tento jediný účel. Robiť hudbu pre Boha. To je asi to najvzácnejšie povolanie na tejto zemi v tomto živote.

 

weiss2Aká skúsenosť  ťa ovplyvnila robiť texty zamerané na evanjelium?

18.12.2010 som bol na stretnutí, ktoré organizoval biblický zbor Milosť priamo na vysokej škole v Prievidzi, kde prišiel americky pastor IanMcCormack povedať svoj príbeh, ako ho na operačnom stole po popŕhlení medúzou vyhlásili za mŕtveho apotom sa prebral k životu v pitevni,keď už bol stanovený čas úmrtia. Keď dopovedal svoj príbeh (ako sa stretol s Ježišom počas svojej klinickej smrti), tak vyzval ľudí, ktorí majú zdravotné problémy, aby pristúpili knemu. Chcel sa za nich pomodliť v mene Ježiša Krista, lebo v Biblii je napísané, že tí, ktorí veria v Ježiša, budú robiť tiež také zázraky ako aj Ježiš robil a uzdravoval ťažko chorých. Videl som tam ženu, ktorej sa dotkol rukou na jej čelo a začal sa modliť. Tá žena začala plakať, triasla sa a nakoniec spadla na zem a nedokázala sa postaviť. Ja som sa len s vygúľanými očami pozeral, čo sa to deje a nechápal som. A podobne sa správali aj iní ľudia, za ktorých sa modlil. Nakoniec som pristúpil k tej žene a opýtal som sa jej, čo cítila. Vravela, že zažila neuveriteľnú lásku a pokoj. Cítila, ako je uzdravovaná a nedokázala držať svoje telo pod kontrolou, lebo ňou prechádzala obrovská nadprirodzená sila (presne toto je opisované v Biblii). Na záver mi len povedala, že všetko čo sa píše v Biblii je pravda. Po tejto osobnej skúsenosti som začal navštevovať biblický zbor a venujem sa štúdiu Božieho Slova. Bol som uzdravený (oslobodený) od alkoholu, cigariet, nadávania a snažim sa žiť bezhriešny život. Ak chce niekto zmeniť svet k lepšiemu, tak musí zmeniť najskôr seba.

 

Minule sme robili rozhovor aj so Scerom, tak isto z Prievidze. Ste spolu v kontakte?

Nie, niesom v kontakte so Scerom. Ale registrujem ho ako zaujímavú osobu a viem, že o ňom budeme ešte veľa počuť. Prajem mu všetko dobré. Ja som sa úplne oddelil od  HIP HOP scény na Slovensku. Viac si všímam beatmakerov a ich inštrumentálnu tvorbu. Hudba samotná má svoj jazyk a vie Vás priviesť buď do smútku alebo radosti. Na tom si chcem zakladať aj naďalej. Vyberám si radosť, zdravie, múdrosť, krásu,prosperitu a iné. Tie základné aspekty šťastného života podložené biblickou pravdou. Zdravý človek si praje 1000 vecí. Chorý človek si praje len jedno. Čím som starší, tým viac ma zaujíma len to jedno (zdravie). Učím sa pozerať na život skrze Ježišove oči.

Dnes je rok 2014 a skôr si dávam otázku:

Chcú naozaj ľudia vedieť pravdu?

Alebo sa stalo zvykom narodiť sa, bojovať celý život o jedlo a strechu nad hlavou a nakoniec bez vysvetlenia umrieť?

Myslím, že ľudia ktorí chcú vedieť pravdu, ju hľadajú, tí ktorým je ukradnutá, tí ju proste neriešia. Už je to na nich. Alebo?

Svet je veľmi rýchly a ľudia hľadia viac na riešenie svojich „problémov“ ako sa zaoberať dôvodom prečo vznikol život. Jeden a ten istý problém je pre jedného človeka utrpenie a zlo a pre druhého osobná skúsenosť, radosť z ďalšej prekonanej prekážky a budovanie osobnosti na základe osobných víťazstiev. Čiže jasný dôkaz kontrastu medzi peklom a nebom. Čím sme starší, tým viac Nás zaujíma odpoveď na to, prečo musíme jedného dňa zaujať miesto na cintoríne. Je to len otázka času, kedy sa pozriete do zrkadla a pochopíte čas a základne priority. Myslím, že hľadanie pravdy je spoločenská zodpovednosť pre každého.

Každý muž by chcel jednu ženu, manželstvo, rodinu, lásku a radosť zo života. A čo vidíme namiesto toho? Rozvody, podvádzanie a nemravnosť. V biblii je písane, že čo Boh spojil, človek nech nerozlučuje. Čiže keby ľudia verili v Boha tak by sa nikdy nerozvádzali ale až do konca života by hľadali možnosti ako prežiť všetky trápenia aj dobrom aj v zlom. Veď aj tak znie manželský sľub.

Prajem ľudom všetko dobré ale zároveň ich prosím aby nestavali svoje názory na tom čo povedal ich sused, ale na základe osobnej skúsenosti, lebo si majú overovať v teréne pravdivosť tvrdenia. Teda aj toho môjho.

Naozaj si myslíš, že každý problém sa dá v manželstve riešiť. Keď v domácnosti panuje domáce násilie, má naozaj žena trpieť celý život, a byť takto mučená? Iba preto, že to spojil boh?

Boh spojil muža a ženu …. domáce násilie predsa nevzniká tam, kde v srdciach ľudí panuje Boh. Ľudia, ktorí sa držia jeho prikázaniami, majú v srdciach len lásku k blížnemu.

Aký más vzťah k iným náboženstvám sveta? Ako ich vnímaš? Myslíš si, že iba to v čo veríš ty je to správne?

Celý život som bol ateista. K náboženstvám sa nevyjadrujem lebo povetšine je to len súbor vymyslených zvykov a tradícii. Zaujímam sa len o to čo je možné reálne dokázať a potvrdiť.

Uveril som Bohu len preto, že to čo sa píše v Biblii (v minulosti) sa deje aj reálnom živote (prítomnosť). Čas nehrá žiadnu úlohu. Bol som svedkom okamžitých uzdravení. Spomínam si na jednu pani z nášho zboru, ktorá mala veľa rokov ochrnutú ruku. V jeden večer sa za nu modlil pastor na zhromaždení v mene Ježiša Krista a do rána malá zdravú ruku. Aj o nej napísali článok. Zázračne vyliečená z nevyliečiteľného. Nemám dôvod už pochybovať. Ak chce niekto spochybniť moje tvrdenie, tak by som bol rád keby to spravil na základe osobnej skúsenosti. Lebo mám skúsenosť aj s ľuďmi, ktorí videli ale neuverili lebo už vopred odmietajú prijať niečo čomu proste nerozumejú a preto sa toho boja. Narušilo by to ich stabilitu toho čo od malička im bolo vtláčané do hlavy o realite. Ale aby som presne odpovedal na otázku : Ano, myslím, že je správne, že  nevyliečiteľne chorí ľudia majú šancu byť uzdravení.

Čo by si rád dokázal na tejto scéne? Máš nejaké vysnívané miesta, kde by si sa chcel prezentovať, poprípade ľudí, s ktorými by si chcel niekedy spolupracovať?

Nechcem byť súčasťou scény, ktorá dnes existuje. Nevidím tam žiadne silné hodnoty, ktorými by prezentovali vzácnosť daru života. Našiel som tam len vulgarizmy, opíjanie sa  a nemravný charakter spoločnosti.

Rád by som jedného dňa spravil hudobné vystúpenie na kresťanských konferenciach kde sa stretáva tisíce ľudí s cieľom oslavovať Boha. Ľudia sú tam uzdravovaní, oslobodení z rôznych závislosti a pod. Toto sú podľa mňa tie maximálne hodnoty, po akých túži každá ľudská bytosť. Chcem presláviť Boha v hudbe a nechám ho pracovať na mojej budúcnosti. Prekonávam prekážky ako každý človek. Niekedy mám zlé dni a niekedy dobré. Ide len o vytrvalosť lebo vo viere a pravde dokážeme čokoľvek. Budem rád, keď jedného dňa budem známy ako Gospelový (kresťanský) raper. To je môj cieľ. Chcem aj spievať. Čas ukáže plody mojej snahy.

Je to dosť netradičné spojenie, šíriť takéto zvesti pomocou hip-hopu. Predsa len hip-hop je tvrdá hudba ulice.

BOOM BAP (hip-hop) je v inštrumentálnej tvorbe, ktorú chcem skombinovať s rapom, ktorého obsah bude motivačno-evanjelizačný. Tvrdosť je v hudbe, múdrosť v textoch a spolu to vytvára stabilitu na ktorej chcem budovať. Hip-hop vždy bol a bude pre mna láska, mier, jednota a dobrá nálada, ktorá sa odzrkadluje hlavne v tanci. Ja ktomu pridávam tvrdú pridanú hodnotu pre tých, ktorí hladaju zmyseľ života. Niesom tu nato aby som súdil ale aby som podal správu ďaľej.

www.facebook.com/ZakladMesta.sk

Najnovšie články