Foto: Petr Horálek

Toto nočné divadlo bude trvať niekoľko týždňov.

V máji uchvátila obrovskú časť Slovenska polárna žiara. Už teraz však môžeme sledovať ďalší zo vzácnych javov, ktorý potrvá niekoľko týždňov. Ako sme vás už informovali, štartuje sezóna svietiacich oblakov. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Astrofotograf Petr Horálek z Fyzikálneho ústavu v Opave upozorňuje, že už počas noci zo štvrtka na piatok bola z územia Česka a aj zo Slovenska pozorovateľná mrazivo krásna nočná obloha plná svietiacich oblakov.

Zdvihnite zrak k oblohe

„Úkaz sa najčastejšie objavuje na našej oblohe v týždňoch okolo letného slnovratu, ktorý nastane za necelý týždeň,“ uvádza Horálek.

Dodáva tiež, že počas dňa toto divadlo nie je možné vidieť. Čakať treba až do západu Slnka, ktoré na oblaky svieti zospodu v čase súmraku alebo úsvitu.

Krásu nočných svietiacich oblakov si budete môcť vychutnať aj v nasledujúcich dňoch. Ich viditeľnosť však výrazne ovplyvňuje slnečná aktivita, ktorá je podľa Horáleka vysoká, čo nie je dobrá správa, pretože vysoké vrstvy zemskej atmosféry nemajú také stabilné podmienky pre vznik tohto fenoménu.

Napriek tomu možno predpokladať, že v čase, keď Slnko nebude produkovať erupcie naším smerom, nočné svietiace oblaky bude možné bez problémov sledovať aj zo Slovenska. Objaviť sa môžu medzi 22:00 a polnocou, alebo ráno medzi 2:00 a 4:00, a to najmä na severe, respektíve medzi severozápadným a severovýchodným obzorom.

Uložiť článok

Najnovšie články