Foto: Kristian Pikner [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons

Nočné svietiace oblaky nemajú s tými klasickými nič spoločné.

Po polárnej žiare, ktorá uchvátila obrovskú časť sveta vrátane Slovenska, budeme môcť už čoskoro pozorovať jeden zo vzácnych javov. Na oblohe sa objavia nádherné nočné svietiace oblaky.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako informuje iMeteo, sezóna svietiacich oblakov práve začína. Štartuje už o niekoľko dní, a to na začiatku júna. Potrvá aj niekoľko týždňov.

S klasickými oblakmi však tie svietiace nemajú nič spoločné.

Sledujte oblohu

„Kým bežné oblaky sa nachádzajú vo výške do 12 km, tieto sú položené až šesťkrát vyššie, a to vo výške približne 83 km. V tejto výške sa vyskytujú bežne, avšak sú pre nás neviditeľné,“ vysvetľuje portál.

V prípade nočných svietiacich oblakov ide o fenomén, pri ktorom sa oblaky vyskytujú vo vysokých vrstvách atmosféry a odrážajú svetlo z nižších nadmorských výšok.

Foto: Mika Yrjölä, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

Vidieť ich môžete tesne po západe alebo pred východom slnka. Slnečné svetlo je v tom čase stále prítomné v horných vrstvách atmosféry, zatiaľ čo na povrchu je tma, čo vytvára dokonalé nebeské divadlo.

Tieto oblaky, ktoré vyzerajú, akoby mali striebristý nádych, možno pozorovať vo väčších zemepisných šírkach, a to od 50° do 70°. Pomerne často sa však naskytne možnosť vidieť ich aj z územia Slovenska.

Uložiť článok

Najnovšie články