Pixabay

Tower Bridge, Westminsterské opátstvo aj Trafalgarské námestie patria k cestovateľským klišé Londýna. Pozri sa s nami na menej známe miesta, ktoré sa rozhodne oplatí vidieť.

Londýn patrí k jedným z najnavštevovanejších metropol nielen Európy, ale aj sveta. Spája veľa kultúr, hostí najlepšie koncerty, pýši sa najstarším metrom, ale aj bohatou históriou, a ako to býva, hlavne notoricky populárnou kráľovskou rodinou. Zbehlí cestovatelia považujú túto metropolu skôr za cestovateľský gýč aj vďaka nespočetne veľa známym pamiatkam, vrátane Buckinghamského paláca či Hyde parku, no ak túžiš objaviť Londýn v inom svetle, inšpiruj sa našimi tipmi.

XOYO

Bar a miesto, ktoré hostí výborné koncerty, ponúka všetko nielen pre hudobných pôžitkárov, ale aj pre ľudí, ktorí si jednoducho prišli užiť piatkový večer. Prízemie ponúka priestory pre koncerty, na vyššom poschodí sa nachádza koktail bar, ktorý ťa zaujme svojím newyorským interiérom. Ak sa XOYO bar rozhodneš navštíviť, nezabudni si zarezervovať stôl, pretože miesto je malé a veľmi obľúbené.

msecnd.net
msecnd.net

Kyoto Garden

Londýn má mnoho parkov a zelených zákutí, no KYOTO je miesto, z ktorého cítiť závan ďalekého východu. Táto japonská záhrada, ktorá sa nachádza v Holland parku, bola navrhnutá v roku 1991 tímom japonských záhradníkov. Jeho pomerne veľký vodopád sa napája na rybník plný farebných rybiek koi. V KYOTO záhrade nájdeš aj vyhliadkovú plošinu v blízkosti vodopádu, kamenné umývadlo, japonské kroviny aj červené javory. Za zvuku vodopádu ľahko zabudneš, že sa nachádzaš neďaleko rušného Notting Hill a Kensington High Street.

londonist.com
londonist.com

Nunhead cemetery

Cintoríny nepatria tak celkom ku miestam, ktoré navštevujeme každý deň, ale Nunhead je miesto, ktoré sa oplatí vidieť, aj keď je to prakticky pohrebisko vo viktoriánskom štýle.  Nachádza sa tu zrúcanina gotickej kaplnky, ktorá ponúka výhľad na veľkú plochu sekundárneho lesa. Jasene a javory skrývajú pomníky zdobené sochami anjelov a veľkolepé hrobky. Zalesnená oblasť je domov rozmanitého vtáctva, ako napríklad ďatľov, horárikov, aj sojok.

victorianweb.org
victorianweb.org

Ally Pally

Máte chuť na korčuľovanie na ľade, dobrý koncert, alebo len príjemnú prechádzku s veľkolepým výhľadom na mesto? Rozhodne navštívte Alexandra palace, medzi miestnymi známy skôr pod menom Ally Pally, ktorý sa nachádza v blízkosti Wood Green na severe mesta. V blízkosti historickej budovy sa nachádza park s jazerom a kačicami, bar ponúkajúci to najlepšie z anglických pív, a ak v lete zatúžite po kúsku zimnej atmosféry, v budove je sprístupnené klzisko.

fatfreddysdrop.com
fatfreddysdrop.com

Obchod kúziel Davenports

Veľká Británia priniesla mnoho klenotov do dnešnej kultúry. Jedným z nich je aj fiktívna postava čarodejníka Harryho Pottera. Ak si fascinovaný svetom kúziel, Davenports je miesto pre teba. Miesto bolo založené dávno pred érou Rokfortu, v roku 1898. Obchod zamestnáva profesionálnych kúzelníkov, ktorí tam demonštrujú rôzne kúzla. Zoženieš tu prakticky všetko, čo začiatočný, ale aj pokročilý kúzelník potrebuje. Plagáty, zberateľské predmety, kúzelnícke cylindre, ale aj CD s návodmi jednoduchých trikov. To všetko nájdeš v tomto kúzelníckom obchode.

whatsoninlondon.co.uk
whatsoninlondon.co.uk

The Aubin cinema

Toto kino ponúka premietanie filmov nielen komerčných, ale aj nezávislých. Ďalším dôvodom, prečo do kina zájsť, je interiér. Akonáhle vstúpiš do premietacej sály, budeš nadšený útulnosťou a intímnosťou The Aubin Cinema. Zamatové pohodlné kreslá zabezpečia, že počas pozerania filmu si aj kvalitne oddýchneš. Ak si sa rozhodol ísť do kina so svojim partnerom/kamarátom, odporúčam dvojmiestne pohovky s tartanovou dekou.

chillorthrill.com
chillorthrill.com

Hackney City Farm

… je farma, v pravom slova zmysle. Súčasťou areálu je aj obchod, ktorý ponúka čerstvé produkty a rovnako sa môžete pozrieť na zvieratá, o ktoré je naozaj dobre postarané. Miesto ponúka aj iné aktivity, napríklad kurzy hrnčiarstva či možnosť zapojenia sa do komunitného zboru. Ak sa farmu rozhodneš navštíviť, pre verejnosť je otvorená od utorka do nedele v čase od 10:00 do 16.30.

inhabitat.com
inhabitat.com

 

The Barbican Centre

Najväčšie centrum muzických umení svojho druhu v Európe sa nachádza, ako inak, v Londýne.  The Barbican slúži na prezentovanie klasickej aj súčasnej hudby, moderného umenia, premietanie filmov a ponúka viaceré divadelné predstavenia. Súčasťou celého komplexu je aj knižnica, tri reštaurácie a zimná záhrada. Do pozornosti však dávam premietanie nemých filmov v sprievodne živého orchestra.

wordpress.com
wordpress.com

 

Hinduistický chrám

Londýn už dávno nie je len o anglickej kultúre. Viaceré menšiny si mesto prispôsobili, najlepším príkladom je asi China Town, mestská časť, v ktorej sa nachádza veľký počet typických čínskych obchodov, pekární, aj reštaurácií. Svoje miesto si tu našli aj Indovia, ktorí si v mestskej časti Neasden postavili hinduistický chrám s názvom BAPS Shri Swaminarayan Mandir. Je to najväčší chrám tohto charakteru, ktorý sa nachádza mimo Indie a ver mi,  budeš nadšený dokonalou architektúrou celej budovy s prepracovanými detailmi. Pre verejnosť je sprístupnená v určitých hodinách, vstup je zadarmo a pokiaľ ťa zaujíma hinduizmus, môžeš sa zúčastniť jedného z ich obradov.

ltstatic.com
ltstatic.com

Crosstown Donuty

Jeden z Londýnskych stánkov, ktorý sa stal úspešnou reťazou obchodov ponúkajúcich najlepšie šišky v meste, ťa zaujme nielen bohatou ponukou dobrôt s rôznymi príchuťami, ako napríklad Créme Brulée či Belgická čokoláda, ale aj svojim industriálne vyzerajúcim exteriérom. Ešte malá rada na záver, ak sa rozhodnete Crosstown Doughnuts navštíviť, vyberte sa do obchodu zrána, predsa len, čerstvé pečivo chutí najlepšie.

hot-dinners.com
hot-dinners.com
interez.sk (Júlia Hogerová)
Príbehy
0
Komentovať (0)