Foto: Jay Huang (flickr.com)

V novembri môžete nad svojimi hlavami pozorovať až tri meteorické roje.

Počasie sa nám koncom októbra poriadne ochladilo, objavil sa aj prvý sneh a na nočné výlety do prírody to už veľmi nevyzerá. November však ponúka nebeské divadlá, pri ktorých by ste mali svoje preferencie prehodnotiť. Predposledný mesiac v roku totiž prináša hneď tri astronomické udalosti v podobe periodických meteorických rojov. Nad hlavami nám budú lietať Južné i Severné Tauridy a Leonidy. 

Južné & Severné Tauridy – 5.11 & 12.11

Tauridy sa často nazývajú aj Haloweenským meteorickým rojom a to najmä tie južné, ktorých maximum prichádza krátko po tomto „sviatku“ západného sveta. Meteorický roj je pomenovaný po súhvezdí Býka, z ktorého zdanlivo jednotlivé padajúce hviezdy vyletúvajú. Zdrojom Tauridov je však kométa Encke, o ktorej sa predpokladá, že je pozostatkom oveľa väčšej kométy, ktorá sa rozpadla pred 30-tisíc rokmi.

Foto: Stellarium

Tauridy sú meteorickým rojom s priemernou, až nižšou výdatnosťou. Za jednu hodinu môžete na oblohe vidieť 10-15 „padajúcich hviezd“, ktoré sa oproti iným rojom po oblohe pohybujú o niečo pomalšie. Maximum Južných Tauridov prichádza pravidelne 5. novembra, kým maximum tých Severných o týždeň neskôr a teda 12.11. Podmienky na pozorovanie oboch meteorických rojov budú tento rok viac ako ideálne. Stále pretrváva teplé počasie a Mesiac sa pomaly blíži do novu.

Leonidy – 17.11

Z novembrových astronomických udalostí je pravidelne najočakávanejšou meteorický roj Leonidy. Maximum, ktoré prichádza pravidelne 17. novembra je typické svojou premenlivou frekvenciou. Astronómovia za dlhé desaťročia odpozorovali, že meteorický roj dosahuje extrémnu výdatnosť, a to niekoľko tisíc meteorov za hodinu približne každých 33 rokov. Tak napríklad v roku 1833 bolo pozorovateľných až neuveriteľných 46 000 meteorov za hodinu a v roku 1966 dokonca 100 000 meteorov iba za 20 minút. Jednoduchá matematika vám prezradí, že tento rok podobnú šou očakávať nemôžeme. Napriek tomu sa bude na čo pozerať.

Foto: Stellarium

Leonidy dostali svoj názov podľa súhvezdia Lev, kde sa nachádza ich radiant, teda miesto, odkiaľ „padajúce hviezdy“ zdanlivo „vyletúvajú“. Ak sa teda chystáte na pozorovanie tohto meteorického roja, nájdite si na nočnej  oblohe súhvezdie Lev a svoj pohľad upriamte na jeho hrivu.

Pozri aj: Aké astronomické udalosti nás do konca roka ešte čakajú? Pozrite si naše video, ktoré zachytáva prehľad najzaujímavejších astronomických udalostí v roku 2017.

wikipedia.org
Uložiť článok

Najnovšie články