Foto: twitter.com (Canberra Times)

Mimozemsky vyzerajúci morský tvor bol nájdený na pláži v Novom Zélande. Ide však o najväčší známy druh medúzy.

Ríša zvierat je neuveriteľne fascinujúca a ešte neustále nás dokáže prekvapiť. O to viac to platí o morských živočíchoch. Tento objav vyzerá, ako keby pochádzal z inej planéty. 

Rodina z Nového Zélandu pri prechádzke pozdĺž severnej pláže Aucklandu narazila na niečo, čo ich veľmi prekvapilo. Eve a Adam Dickinson spolu so svojimi dvomi deťmi našli kruhový ružovkastý tvar, ktorý sa podobal sopke.

Ukázalo sa, že ide o druh obrovskej medúzy, ktorá má biele segmentové vonkajšie telo s červeným vnútrom. Na prvý pohľad však naozaj pôsobí, ako by bola z inej planéty.

„Medúzy boli všade a my sme boli z toho naozaj ohromení. Potom sme ale uvideli túto masívnu, ktorá sa od ostatných líšila,“ vysvetlila Eve Dickinson pre AucklandNOW. „Strávili sme celú dobu len pozeraním na ňu. Môjmu synovi pripomínala sopku.“ 

Aj keď zviera vyzerá ako z nejakého sci-fi filmu, ide o druh medúzy nazývaný Tanierovka (Cyanea capillata). Je to najväčší známy druh medúzy, ktorá sa vyskytuje po celom svete, od Arktídy po Austráliu a Nový Zéland. Priemer tejto medúzy môže dosahovať až dva metre. Farbu tela majú pestrú, od sýto červenej až po purpurovú. Preto je jasné, že ihneď zaujala aj túto rodinu.

Cyanea capillata

Najväčšia medúza tohoto druhu bola v roku 1870 vyplavená na breh Massachusettského zálivu v rozmeroch až 2,3 metra. Dĺžka jej chápadiel dosahovala neuveriteľných 37 metrov.


Diana Macphersonová z Národného ústavu pre výskum vôd na Novom Zélande tvrdí, že tieto živočíchy sa bežne vyskytujú na pobrežiach. Zaujímavosťou však je, že nie takto blízko zimy. „Obyčajne ich môžeme vidieť na jar či začiatkom leta, pretože v tom období sa tam nachádza najviac planktónu.“ V dôsledku zmeny klimatických zmien sa môžu objaviť aj v takto nezvyčajnom čase roka.

Tento druh medúzy je naozaj fascinujúci. Ak by ste však niekedy naň narazili, odporúčame vám radšej sa ich nedotýkať. „Vo svojich chápadlách majú toxín. Ak sa teda priblížite k nim veľmi blízko, mohli by vám ublížiť,“ tvrdí Macpherson.

sciencealert.com
Uložiť článok

Najnovšie články