Foto: unsplash/ Paul Hanaoka

Milovníci mačiek zrejme pri čítaní tohto článku pocítia pichnutie pri srdci.

Nový Zéland má svojský spôsob, ako sa vyrovnať s nerovnováhou v živočíšnej ríši. Najprv sa rozhodol vyhlásiť vojnu špinavým pazúrom lasíc a potkanov, teraz však vedenie istej dedinky zašlo priďaleko. Rozhodlo sa totiž, že zakáže mačky.

Foto: Pexels

Cieľom je zabrániť vyhynutiu mimoriadne vzácneho druhu vtáctva, na ktorom si mačky občas rady pochutia. Dedinka, v ktorej toto zvláštne rozhodnutie vzniklo, skutočne nie je veľká, má len 35 obyvateľov a je otázne, či tých mačacích obyvateľov nie je viac, ako ľudských. Okrem toho tu však prebýva niekoľko druhov chránených živočíchov.

Vláda sa vyjadrila, že ak chcú zabrániť vyhynutiu vzácnych druhov vtákov, je nutné, aby sa obyvatelia vzdali svojich mačacích priateľov a uprednostnili ochranu tých ohrozených. Ministerka životného prostredia Eugenie Sage sa pre Newshub vyjadrila nasledovne: „Ľudia v tomto prípade majú na výber. Zvolia si vzácne vtáctvo, jašterice či ohrozený hmyz alebo mačky?“

Foto: unsplash

Mačky nie sú jediné zvieratá, ktoré sa stali ministerkiným terčom, celkovo by Omaui chcelo bojovať až proti 72 druhom predátorov. Čo sa však mačiek týka, každý majiteľ je povinný dať svojho štvornohého priateľa vykastrovať, očipovať a zaregistrovať, a to v priebehu nasledujúcich šiestich mesiacov.

foto: pixabay.com

Pokiaľ majiteľovi jeho mačací miláčik umrie, nesmie si zadovážiť nového. Ak tak urobí, vláda ho prinúti vzdať sa ho alebo ho z domácnosti odoberú. Samozrejme, mnohí sa proti zákazu mačiek búria a tvrdia, že týmto sa nič nevyrieši. Jeden z obyvateľov Omaui, Nico Jarvis sa pre Otago Daily Times vyjadril: „Nezáleží na tom, koľko pascí položím, koľko hlodavcov chytím a zabijem, vždy sa objavia nejaké nové. Keby som tu nemohol mať mačky, bolo by takmer nemožné na tomto mieste žiť.“ Jarvis je okrem iného majiteľom troch mačiek a je rozhodnutý proti nezmyselnému zákonu bojovať. Myslí si, že pre životné prostredie to nebude mať žiaden prospech.

Počet ohrozených živočíšnych druhov stúpa každým rokom a Nový Zéland patrí k miestam, kde je ich rekordný počet. Žije tu až 4 000 ohrozených druhov, ako napríklad kiwi či delfín novozélandský. Aj za tento stav sú však zodpovední najmä ľudia. Nové druhy, ktoré ohrozili tie pôvodné, sa tu totiž objavili pred 200 rokmi, keď ich sem začali dovážať ľudia.

Foto: unsplash

V snahe o zvrátenie tohto stavu sa v roku 2016 vláda rozhodla, že do roku 2050 zbaví Nový Zéland všetkých škodlivých cicavcov. Na odstránenie predátorov už bola dokonca vyhradená aj nemalá finančná čiastka. Zaujímavé je, že mačky pôvodne na tomto zozname neboli a medzi „neželanými“ sa ocitli až nedávno. Pôvodne bol navrhnutý zákon, ktorý by počet mačiek obmedzoval a v žiadnej domácnosti by nesmeli byť viac ako dve mačky na hlavu, toto obmedzenie sa však presadiť nepodarilo.

Medzi najznámejších odporcov mačiek však patrí ekológ Gareth Morgan, ktorý tvrdí, že ide o priateľsky vyzerajúcich sériových vrahov a skutočných sadistov zvieracej ríše. Aj keď je pravdou, že mačky sú zodpovedné za vyhynutie niekoľkých vtáčích druhov, zdá sa, že tieto tvrdenia sú prisilné a obyvatelia Omaui majú čas do 23. októbra, aby sa rozhodli, či skutočne predstavujú až takú hrozbu.

Foto: pixabay.com

Čo si o zákaze mačiek myslíte vy?

Pozri aj: Nedávajte im piť mlieko. Toto je 7 vecí, ktoré robíte, no vaše mačky vás za to nenávidia

sciencealert
Uložiť článok

Najnovšie články