Foto: Unsplash.com

Od roku 2022 by sa na Slovensku mali zálohovať jednorázové nápojové obaly.

Vyplýva to z návrhu zákona envirorezortu, ktorý dnes (v stredu 29.5.) schválila vláda. Suma za zálohovanie by sa mala pohybovať vo výške 12 centov pri PET fľašiach a desať centov pri plechovkách.

„Pripravili sme systém, ktorý dokáže presunúť PET fľaše z riek, lesov a ulíc tam, kam patria, do recyklačných zariadení. Navyše, v rámci regiónu strednej Európy budeme prví, kto zálohovanie PET fliaš a plechoviek od nápojov reálne zavedie,“ vysvetlil návrh šéf rezortu László Sólymos. Vstupné náklady na zavedenie systému by mali byť na úrovni 80 miliónov eur.

Na Slovensku sa za jeden rok dostane do obehu približne miliarda PET fliaš. Separovaným zberom sa dosahuje ich približná návratnosť 60 percent. Ak by bola návratnosť 90-percentná, fľaše, ktoré by sa týmto spôsobom zozbierali, by dokázali naplniť napríklad bratislavské Námestie slobody do výšky 22 metrov.

Povinné zálohovanie v Európe a vo svete

Systém povinného zálohovania nápojových obalov momentálne funguje v 8 krajinách EÚ, pričom v zozname absentuje zástupca Strednej Európy. PET fľaše a plechovky zálohuje Švédsko, Dánsko, Fínsko, Estónsko, Nemecko, Holandsko, Litva a Chorvátsko. Mimo Európskej únie platí povinné zálohovanie v Nórsku, na Islande, v desiatich štátoch USA, v Kanade, v Izraeli, čiastočne v Austrálii a na niektorých ostrovoch v Tichomorí. Takmer všetky systémy dokážu vyzbierať viac ako 85 % všetkých PET uvedených na trh, uvádza MŽP.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )