Ilustračná foto: Unsplash (Marc Fulgar)

Spoločnosť Coca-Cola sa rozhodla, že pôjde príkladom.

Nie každý gigant myslí ekologicky, dobre známa spoločnosť The Coca-Cola Company sa však rozhodla, že si „zelené“ myslenie predsa len vyskúša. Aj keď je nápoj predávaný väčšinou v plechovkách a v plastových fľašiach, značka predstavuje prvú várku tých, ktoré sú vyrobené z recyklovaných plastov.

Plasty končia na nelegálnych skládkach

Žiaľ, veľké množstvo odpadov nie je napriek možnostiam recyklovaných. Väčšinou sa nelegálne vyvážajú a končia na skládkach, avšak nielen tam. Veľká časť plastového odpadu končí v moriach, kde sa z nich vytvárajú ostrovy. Rôzne organizácie vynakladajú milióny a nemalé úsilie na to, aby sa s týmto problémom popasovali. Ako uvádza portál Daily Mail, spoločnosť The Coca-Cola Company sa rozhodla, že aspoň malým kúskom prispeje k tomu, aby sa situáciu podarilo zlepšiť. Prichádzajú preto s novou alternatívou tzv. zelených fliaš.

Coca-Cola sa tak stane prvou spoločnosťou, ktorá bude svoje nápoje predávať v recyklovaných fľašiach. Plasty zbierali dobrovoľníci až z 84 pláží v Španielsku a v Portugalsku a po vyzbieraní prešiel odpad špeciálnym procesom recyklácie. Aby boli plasty zbavené všetkých nečistôt a prinavrátené do pôvodného stavu, bolo potrebné, aby prebehol proces chemického čistenia.

Prvá várka zelených fliaš už čoskoro v predaji

Produkcia je zatiaľ ešte len v začiatkoch a do predaja sa dostane prvá várka v celkovom množstve 300 fliaš. Okrem toho, plasty vyzbierané z pláží postačovali len na štvrtinu materiálu potrebného na výrobu, zvyšok musel byť doplnený z iných zdrojov. Spoločnosť má však veľké plány a dúfa, že jedného dňa bude všetky svoje produkty predávať len v nádobách z recyklovaných alebo obnoviteľných materiálov.

Projekt je súčasťou kampane s názvom Turn the Tide on Plastic a odhaduje sa, že predajom nápojov v recyklovaných nádobách sa podarí znížiť spotrebu nerecyklovaných plastov až o 200-tisíc ton ročne. Na spoločnosti tlačia aj novinky vo forme zákonov a daní. Napríklad, čoskoro bude zavedená tzv. daň za plasty. Tá zasiahne najmä výrobcov, ktorí neposunú využívanie recyklovaných materiálov aspoň na hranicu 30 percent.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Together, we can make a world of difference. #TogetherIsBeautiful

Príspevok, ktorý zdieľa Coca-Cola (@cocacola),


Proti plastom bojujú aj výrobcovia kozmetiky

Je dôležité, aby si nielen jednotlivci, ale aj veľké spoločnosti uvedomili, že jednorazové balenia už nie sú trendom. Je potrebné, aby ich spoločnosti opäť pozbierali, zrecyklovali a znova využili. Ak všetko pôjde podľa plánu, zákazníci uvidia nápoje od značky Coca-Cola vo fľašiach z recyklovaných plastov na policiach obchodov už budúci rok.

Predaj nápojov v recyklovaných fľašiach našťastie nie je jediným skvelým nápadom, ktorý šetrí životné prostredie. Mnohé obchodné reťazce sa napríklad rozhodli, že sa zbavia plastových tašiek a kozmetické spoločnosti taktiež redukujú množstvo plastov vo svojich produktoch.

Daily Mail
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )