foto: Unsplash

Je to ako s ohňom: je dobrý sluha, ale zlý pán. Plast je takmer dokonalý materiál, pokiaľ ho vieme dobre využívať

Ľahký, ľahko tvarovateľný a nezničiteľný; takto by sa dali definovať najvýznamnejšie vlastnosti momentálne najviac skloňovaného materiálu – plastu. Dookola omieľaná téma – problematiky zamorovania našej planéty plastmi – na nás ‘číha’ takmer z každého webu, každého novinového stánku, verejných diskusií a niektorí majú toho plné zuby a to aj napriek tomu, že sa stále majú čo učiť. 

Môžeme sa zhodnúť na tom, že triedenie odpadu a konkrétne plastu nie je také jednoduché akoby sa na prvý pohľad zdalo. Nie je plast ako plast. Otestujte si svoju ekologickú gramotnosť v našom kvíze o správnom triedení plastov.

Kam patrí prázdna PET fľaša od nápoja?

unsplash

PET fľaše sú jedným z najlepšie recyklovateľných druhov odpadu a patrí do žltého kontajnera (na plasty). Obsah žltých nádob najprv putuje na triediacu linku, kde ich pracovníci alebo optické zariadenie rozdelí na PET fľaše, fólie, obaly od drogérie a čistiacich prostriedkov a kelímky.

Kam patrí plastová fľaša od kuchynského oleja?

pixabay

Najlepším spôsobom ako môžete naložiť s plastovou fľašou od kuchynského oleja je jej dôkladné umytie a následne ju môžete hodiť do žltého kontajnera. Avšak, ak sa vám ju nechce umývať, musíte ju hodiť do zmesového odpadu.

Treba z plastovej fľaše oddeliť etiketu?

unsplash

Ľahkú etiketu od tela fľaše odsaje vzduch a plastové vločky potom smerujú do práčky, preto nie je nutné ich odstránenie z fľaše. Avšak PVC etiketa natiahnutá na celej fľaši (napríklad na detských nápojoch) robí v procese recyklácie PET fliaš veľký problém. PVC sa pri príprave materiálu správa rovnako ako PET, avšak má iné tepelné vlastnosti a môže poškodiť celý výrobok z recyklovaného plastu. PVC etiketa sa zle odstraňuje, ak je fľaša zlisovaná v balíku. Takéto fľaše končia v spaľovni alebo na skládke.

Kam patrí zubná kefka?

pixabay

Zubná kefka je zložená z viacerých materiálov, ktoré sa od seba nedajú oddeliť. Štetinky sa nedajú odseparovať, plastové držadlo je často pogumované, preto patrí do zmesového odpadu. No ak chcete dať svojej kefke druhú šancu, môžete ju odovzdať do projektu Kolokefka.

Kam patrí plastový obal od šampónu / kozmetiky?

unsplash

Obaly od šampónov a inej kozmetiky sú prevažne z HDPE plastu a patria k dobre recyklovateľným plastom. Pred vyhodením do žltého kontajnera (na plasty) ich netreba špeciálne vyplachovať, samozrejme ani dávať na recykláciu plné.

Kam patrí CD nosič?

pixabay

CD nosiče sú z polykarbonátového plastu potiahnutého špeciálnou vrstvou obsahujúcou mikrofilm z hliníku, zlata a titanu, ktorá sa nedá len tak jednoducho odstrániť. Je to nerecyklovateľný materiál a nepatrí do triedených zložiek odpadu. Najlepšie riešenie je odniesť CD-čko do elektroobchodu a plastový obal hodiť do žltého kontajneru (na plasty).

Ktorá z týchto vecí patrí do plastu?

unsplash

Ktorá z týchto vecí patrí do plastu?

unsplash

Ktorá z týchto vecí nepatrí do plastu?

unsplash

Ktorá z týchto vecí nepatrí do plastu?

unsplash

Ktorá z týchto vecí nepatrí do plastu?

unsplash

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )