Foto: Pixabay

Otras mozgu je vážny stav, ktorého neskorá diagnostika môže mať vážne následky.

Otras mozgu je stav, ktorý sa oplatí nepodceňovať. Jeho diagnostikovanie prebieha pomocou CT vyšetrenia, ktoré je často zdĺhavé a náročné. Americký vládny úrad – Správa potravín a liečiv (FDA) – najnovšie schválil vôbec prvé vreckové zariadenie, vďaka ktorému je zistenie, či pacient utrpel otras mozgu, jednoduché a rýchle. 

Navyše v už predtým publikovaných údajoch sa ukazovalo, že stanovenie otrasu mozgu bolo presnejšie ako pomocou CT, informuje portál IFLScience.

Stačí kvapka krvi

Vreckový analyzátor Abbott i-STAT ™ Alinity ™ používa vzorku krvi, kde hľadá dva dôležité biomarkery spojené s otrasom mozgu. Sú to proteíny označené ako UCH-L1 a GFAP a sú prítomné v krvi pacientov, ktorí utreli otras mozgu či traumu hlavy.

V zverejnenej tlačovej správe informovala lekárka Beth McQuiston, že lekári teraz dostali zariadenie, ktoré im pomôže poskytovať čo najlepšiu možnú zdravotnú starostlivosť.

Otrasy mozgu sú veľmi časté najmä v kontaktných či bojových športoch. Nehovoriac o rôznych úrazoch či pádoch. Rýchle vyhodnotenie, či pacient utrpel otras mozgu, však doteraz nebolo možné. Pacient išiel do nemocnice, kde až CT vyšetrenie pátralo po tom, či k nemu došlo.

Foto: Abbott/Press

Zvyčajne sa zachytí iba 50 % prípadov

Lekár Geoffrey Manley zase v tlačovej správe uvádza, že otras mozgu podľa výskumov aj tak zachytia iba v polovici prípadov. A k tomu si treba ešte pripočítať tých, ktorí do nemocnice s poranením hlavy ani nešli. Rýchly test tak môže povzbudiť aj takýchto ľudí, aby sa prišli otestovať.

Otras mozgu môže viesť k mentálnemu poškodeniu, ale aj zvyšuje pravdepodobnosť vzniku demencie. Aj preto je včasná diagnostika a následná terapia taká dôležitá.

Analyzátor Abbott umožňuje rýchle odhalenie traumy hlavy či mozgu a výsledky sú k dispozícii do 15 minút. Stačí pacientovi odobrať kvapku krvi, kvapnúť ju na indikačný prúžok a vložiť do analyzátora. Po určení pozitívneho výsledku sa odporúča dôkladné CT vyšetrenie, aby sa odhalil rozsah závažnosti otrasu mozgu.

1
Uložiť článok
Komentovať