Foto: unsplash

Už roky sa diskutuje o tom, či a do akej miery pes rozumie ľudskej reči.

Pri niektorých psoch sa zdá, ako keby rozumeli všetkému, čo im poviete. Niekedy sa až človek na chvíľku zamyslí nad tým, či to náhodou nie je človek v psom kožuchu. Vedcom sa však podarilo v najnovšej štúdii zistiť niečo vskutku zaujímavé. Pes dokáže rozlíšiť, kedy jeho majiteľ hovorí cudzím jazykom.

Dokáže pes rozlíšiť, či hovoríte po maďarsky alebo po španielsky?

Prvýkrát v dejinách sa vedcom podarilo potvrdiť, že pes dokáže rozlíšiť, keď človek hovorí rôznymi jazykmi. Ako informuje štúdia publikovaná v časopise NeuroImage, psí mozog dokáže zachytiť rozdiely medzi známou a cudzou rečou. Schopnosť spracovať ľudskú reč testovali vedci z budapeštianskej Univerzity Eötvösa Loránda celkovo na 18 psoch. Najprv bolo potrebné vycvičiť ich, aby pokojne ležali v prístroji na magnetickú rezonanciu (fMRI).

Následne im vedci púšťali úryvky z Malého princa v maďarčine a v španielčine, píše portál Vice. Všetky psy predtým počuli od svojich majiteľov len jeden z dvoch jazykov. Vedci zo zvedavosti prehrali nahrávku aj obrátene, aby videli, či pes zistí rozdiel aj v prípade, ak reč neznie tak ako bežne. Následne sledovali mozgové vlny počas toho, ako psy počúvali nahrávky.

Foto: unsplash

Ukázalo sa, že sa aktivovali iné časti mozgu vtedy, ak pes počúval riadnu nahrávku a keď počúval jej obrátenú verziu. Rovnako iné vzorce aktivity v mozgu sa objavili v prípade, keď štvornohý miláčik počúval nahrávku v známej a neznámej reči. Podľa odborníkov sú psy skvelé modely na podobný výskum. S človekom v jednej domácnosti žijú už tisícročia. Ak chceme vedieť, ako iné živočíšne druhy vnímajú ľudí, prvé zvieratá, ktoré by sme mali skúmať, sú práve psy.

Výhodu majú najmä staršie psy a tie s dlhšou lebkou

Schopnosti, ktorú vedci skúmali v tomto prípade, sa hovorí jazyková diskriminácia. Znamená napríklad to, že dokážu rozoznávať štruktúru slabík, dôraz, výšku hlasu či iné charakteristiky reči. Takouto schopnosťou disponuje nielen človek. Už v minulosti sa podarilo dokázať, že ju po istom tréningu majú napríklad potkany či vrabce.

A podobne je to aj pri psoch. Vedci postrehli, že v jazykovej diskriminácii vynikajú najmä staršie psy a tie, ktoré majú dlhšiu lebku. Proces prebieha v dvoch štádiách. Prvým krokom je zistenie, či zvuky, ktoré človek vydáva, sú vôbec rečou alebo nie. V ďalšom kroku mozog psa analyzuje, či je reč, ktorou človek hovorí, známa alebo nie.

Foto: unsplash

Autorka výskumu Laura Cuaya priznáva, že záujem o tento výskum v nej vzbudil jej vlastný pes Kun-kun. Pôvodne mu povely dávala v španielčine, žili totiž v Mexiku. Keď sa však presťahovali do Budapešti, zaujímalo ju, ako jej miláčik odlišné jazyky vlastne vníma. Teraz je už jasné, že Kun-kun vie, kedy hovorí po španielsky a kedy zas po maďarsky. Výskumy však budú pokračovať ďalej. Odborníkov zaujíma napríklad to, či pes dokáže rozoznať ľudskú reč vďaka tomu, že s ním žije, alebo je za tým niečo iné.

0
Uložiť článok
Komentovať