Foto: OCEARCH/ Chris Ross

Možno ste aj vy videli legendárny film Čeľuste.

Ak ste si mysleli, že tak veľký žralok, ako bol v tom filme, nemôže existovať, vyvedieme vás z omylu. Z oceánskej hĺbky sa nedávno podarilo vyloviť obra medzi žralokmi, alebo lepšie povedané kráľovnú. Samica dostala meno Nukumi.

Samica žraloka vážila 1 606 kilogramov

Zmienka o žralokoch vo väčšine ľudí vyvolá prinajmenšom mierne znepokojenie, za čo môžu najmä hororové filmy, v ktorých žraloky neľútostne požierajú ľudí. Pravdou však je, že žraloky nie sú príšery, ktoré bažia po ľudskej krvi ako vo filmoch. Ich rozmery ale môžu byť skutočne úctyhodné. Dôkazom je samica žraloka, ktorú sa podarilo vyloviť organizácii OCEARCH venujúcej sa sledovaniu a skúmaniu žralokov, píše portál CBC.

Samica žraloka modrého, ktorá dostala meno Nukumi, vážila neuveriteľných 1 606 kilogramov a na dĺžku merala viac ako 5 metrov. Vyloviť sa ju podarilo v oblasti Nového Škótska, pričom ide o najväčšiu samicu žraloka modrého, akú sa doteraz podarilo kdekoľvek na svete vyloviť. Odborníci odhadujú, že môže mať približne 50 rokov, vďaka čomu si vyslúžila prívlastok „kráľovná oceánov“.

Foto: OCEARCH/ Chris Ross

Dôležité je pochopenie ekosystému

Najväčší žralok vo všeobecnosti (nielen samica), akého sa doteraz podarilo vyloviť, bol len o niečo väčší, meral takmer 6 metrov. Na kameru sa však podarilo zachytiť ešte väčšieho žraloka. Ako píše portál National Geographic, výskumníčka Kimberly Jeffries práve pozorovala mŕtveho vorvaňa tuponosého, keď sa jej naskytol pohľad na žraloka, ktorý meral približne 6,1 metra. Ten bol prvýkrát spozorovaný v okolí Mexika ešte v roku 2015. A to sú len žraloky, ktoré vedci videli, predstavte si teda, aké veľké môžu byť tie stvorenia, ktoré sa svetu zatiaľ neukázali.

Cieľom vedcov je pochopiť nielen život a správanie žralokov, ale preskúmať prostredie, v ktorom obrovské stvorenia žijú. Čím viac poznatkov sa im totiž podarí získať, tým viac môžu prispieť k záchrane ekosystému. Neraz si totiž ľudia neuvedomujú, že dôležité je nielen to, čo je na súši, ale aj život nachádzajúci sa v hlbinách oceánu.

Aj keď je totiž žralok predátorom, chráni zmenšujúce sa zásoby rýb v oceánoch. Napríklad, bráni tuleňom v tom, aby naraz vyhubili veľké húfy rýb, čím sa snažia udržiavať v ekosystéme krehkú rovnováhu. Ak by sa na danom mieste nenachádzali žraloky, tulene by dokázali denne zabiť a skonzumovať až o štvrtinu rýb viac, ako keď tam žraloky sú.

Uložiť článok

Najnovšie články