Foto: Wikimedia (Schekinov Alexey Victorovich)

V ruskom meste Severodvinsk bola zaznamenaná až 16-násobne vyššia radiácia ako je bežný priemer.

Ruská Federálna služba pre hydrometeorológiu a monitorovanie životného prostredia o tom informovala v utorok. Zvýšená radiácia je výsledkom výbuchu v približne 30 kilometrov vzdialenom vojenskom raketovom testovacom stredisku Ňonoksa. Výbuch nastal 8. augusta a vypýtal si daň na piatich životoch a troch zranených ľuďoch.

Ako píše portál Lad Bible, nehoda sa mala odohrať počas testovania novej nukleárnej zbrane Burevestnik. Pôvodné tvrdenia presviedčali o tom, že nedošlo k žiadnemu úniku radiácie, no po 40 minútach sa ukázalo, že radiácia na mieste dosiahla  hodnotu dvoch mikrosievertov za hodinu. Neskôr tieto hodnoty padli na pôvodných 0,11 mikrosievertov.

Nastáva evakuácia

Výbuch síce nastal 8. augusta, no evakuácia prebehla až včera. Všetkých 450 obyvateľov bolo odvezených vo vlaku, aby tu mohli prebehnúť príslušné opatrenia. Podľa miestneho guvernéra, Igora Orlova, však ide o rutinné meranie, nie o krízovú evakuáciu. Bez ohľadu na to, akú nálepku tejto situácii miestne autority udelia, stále ide o veľmi neskorú reakciu na pomerne alarmujúcu situáciu.

Wikimedia (TMbux)

Agentúra Rosatom, ktorá spravuje základňu, kde sa odohrala nehoda, vyjadrila sústrasť pre priateľov a rodinu zosnulých zamestnancov. Šéf nukleárneho centra v Rosatom, Valentin Kostyukov povedal, že muži, ktorí pri nehode zahynuli, sú národní hrdinovia. Zatiaľ čo agentúra predvádza rôzne merania, americkí experti spochybňujú oficiálne vysvetlenie nehody.

Po tom, ako nám seriál Chernobyl osviežil spomienky na ukrajinskú tragédiu a zakrývanie faktov, sa nemôžeme čudovať. Rusi totiž trvajú na tom, že išlo o výbuch prúdového motora. Američania sú však naďalej presvedčení o tom, že išlo o výbuch vyvíjanej jadrovej zbrane Burevestnik.

ladbible.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )