Ilustračné foto: Wikimedia (Tiia Monto)

Obrovský sarkofág, ktorý zakrýva zbytky černobylskej katastrofy sa momentálne rozkladá, predtým ako by sa rozpadol.

Podľa odborníkov je totiž veľmi vysoké riziko, že sa sarkofág zrúti. Istá ukrajinská spoločnosť tak dostala kontrakt za 64 miliónov eur, v rámci ktorého má sarkofág pozostávajúci z betónu a železa zložiť do roku 2023. Aby sa predišlo úniku rádioaktivity z miesta tragédie, tento rok sa predstavila nová náhrada za sarkofág v hodnote dvoch miliárd.

Dekonštrukcia sarkofágu bude veľmi náročným procesom, pretože robotníci budú musieť byť mimoriadne opatrní. Predtým ako ho celkom zložia, budú ho musieť na istých miestach podporovať, aby sa vyhli jeho zrúteniu počas procesu.

Podľa portálu LAD Bible sarkofág spravuje ukrajinská firma SSE Chernobyl NPP. Jej riaditeľ, Serhii Kalashnyk, vyhlásil, že nadchádzajúci proces je jediným logickým východiskom zo súčasnej situácie.

Wikimedia (Carl Montgomery)

Pandorina skrinka

Pokiaľ by sa konštrukcia počas procesu rozkladania zrútila, vyústilo by to v ďalší únik rádioaktívnych materiálov, čo je dôvod, prečo je celý projekt tak náročný a nákladný. Na pôvodnom kryte pracovalo až 600-tisíc robotníkov. Kryt vyrástol pár mesiacov po udalosti z roku 1986 a uzamkol viac ako 200 ton rádioaktívneho kória, 30 ton extrémne kontaminovaného prachu a 16 ton uránu a plutónia.

Kryt bol však postavený tak, aby vydržal 20 rokov a už v roku 1996 experti varovali, že jeho oprava nie je možná. Nový kryt inštalovaný v roku 2016 má výšku 63 metrov, čo z neho činí najväčšiu konštrukciu tohto typu na svete.

ladbible.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )