Foto: Profimedia

Ceny palív rastú a nafta je už drahšia ako benzín.

Motoristi vedia, že ceny pohonných látok sa v poslednom období zvyšujú. A tento trend, zdá sa, bude naďalej pokračovať. Navyše, ceny nafty rastú rýchlejšie ako ceny benzínu a predbehli ho. 

Ceny palív, ako píšu TV Noviny, rastú od začiatku roka. Za nárastom môžeme vidieť nielen vojnu na Ukrajne, ale aj konflikt na Blízkom východe.

Kartel OPEC podľa analytika Borisa Tomčiaka naďalej pokračuje v obmedzovaní produkcie a globálne zásoby ropy sú na niekoľkoročnom minime. To spôsobuje rast cien ropy, ktoré zvýšili aj veľkoobchodné marže naprieč Európou, čo sa výrazne odrazilo aj na cenách pri tankovaní.

Cena benzínu aj nafty v posledných dňoch prekročila cenu euro šesťdesiat, druhá komodita je pritom opäť drahšia ako benzín, čo sa naposledy stalo na konci novembra minulého roka.

Podľa Tomčiaka je veľkoobchodná cena nafty najvyššia od septembra 2023 a vyzerá to tak, že trend zdražovania nekončí. „Zvyšovanie cien palív bude ešte pokračovať. Do konca februára očakávame zvýšenie cien o ďalšie 2 až 3 centy za liter,“ povedal.

Dodal, že možno ďalšie zvyšovanie cien možno očakávať aj v marci, keďže OPEC chce cenu ropy dostať nad 90 dolárov za barel. Aktuálne je to 82 dolárov.

Či sa budú pomyselné nožnice medzi cenami nafty a benzínu naďalej otvárať, je nateraz otázne. Je však viac než isté, že ich hodnota na pumpách môže čoskoro dosiahnuť euro sedemdesiat za liter.

Uložiť článok

Najnovšie články