Foto: Sita, China Manned Space Engineering Office

Jeden zo satelitov spoločnosti SpaceX takmer narazil do čínskej vesmírnej stanice Tchien-kung.

Čína v utorok obvinila spoločnosť SpaceX amerického miliardára Elona Muska, že dva z jej satelitov takmer narazili do čínskej vesmírnej stanice Tchien-kung (Nebeský palác). Informovala o tom agentúra DPA.

Čínske ministerstvo zahraničných vecí kritizovalo Spojené štáty za údajné nezodpovedné aktivity vo vesmíre a podalo v tejto veci oficiálnu sťažnosť Organizácii Spojených národov.

Ako uviedlo čínske ministerstvo, stanica Tchien-kung musela v júli a októbri narýchlo zmeniť kurz, pretože v oboch prípadoch hrozila z viny firmy SpaceX kolízia stanice so satelitom.

Foto: China Manned Space Engineering Office

Na čínskych sociálnych sieťach sa zdvihla vlna odporu

Na čínskych sociálnych sieťach sa okamžite zdvihla vlna odporu voči Elonovi Muskovi. Mnohí užívatelia pritom vyzývali na bojkot jeho elektromobilov Tesla.

Britská televízia BBC pripomenula, že vedci už dlhšie poukazujú na riziko kolízií vo vesmíre a vyzývajú vlády jednotlivých krajín, aby sprístupnili informácie o satelitoch a vesmírnom odpade na obežnej dráhe Zeme. Iba družíc sa na obežnej dráhe v súčasnosti nachádza približne 30-tisíc.

SpaceX má vo vesmíre 1 900 družíc v rámci satelitnej konštelácie Starlink. Po dokončení projektu, ktorého cieľom je poskytovať satelitný internet po celom svete, by mala táto sústava pozostávať z až 12-tisíc družíc.

V novembri americká vesmírna agentúra NASA zrušila plánovaný výstup do otvoreného kozmu z Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) pre obavy z vesmírneho odpadu.

0
Uložiť článok
Komentovať