Foto: Pixabay/vimeo.com

Viete o tom, že niektoré veci, ktoré využívate každý deň, vynašla vesmírna spoločnosť NASA? Práve vďaka tejto spoločnosti máme na telefónoch kamery, využívame satelitnú televíziu a mnoho iného.

Názov NASA je pre každého veľmi známy. Mnohých v spojitosti s touto spoločnosťou napadne okamžite vesmír a všetko spojené s ním. Okrem toho, že NASA robí rôzne výskumy a sleduje celkové dianie vo vesmíre, nezaostáva ani pri vynálezoch, ktoré dokážu pomôcť astronautovi. Niektoré z týchto vynálezov sa tak osvedčili, že ich začali používať aj ľudia na Zemi a dnes by sme si bez nich nevedeli predstaviť ani jeden deň.

Vložky do topánok

listverse.com

Nielen vďaka výrobcom topánok, ale aj vďaka spoločnosti NASA, nemusíme mať odreniny na chodidlách či nepríjemný pocit z chôdze. Práve technológia, ktorú používala niekedy v minulosti NASA na vybudovanie oblekov a príslušenstva pre astronautov priniesla revolúciu vo výrobe topánok. Kľúčovými boli vložky, ktoré mali spríjemňovať chôdzu a podoprieť celú klenbu nohy. Technika tejto spoločnosti tak uľahčila výrobcom topánok ich výrobu. Vďaka vede sa tak stvorili pohodlné topánky, na ktoré sa dnes spoliehajú úplne všetci.

Kamera v telefóne

listverse.com

Jedna z najužitočnejších vecí, ktorá sa mohla stať, bola vloženie fotoaparátu do mobilu. Vďaka tomu môžeme zaznamenávať naše zážitky kdekoľvek sa nachádzame. Určite si pamätáte staršie mobily, ktoré fotoaparát ešte nemali. Dnes by sme si také niečo predstaviť nemohli. Práve preto, môžeme poďakovať vesmírnej spoločnosti, ktorá tento vynález vyniesla na svetlo sveta. Všetko sa to začalo v 60-tych rokoch minulého storočia, kedy sa v laboratóriu Jet Propulsion navrhlo používať svetelné senzory na zachytávanie statických záberov. Neskôr, v 90-tych rokoch sa vyvinula technológia, ktorá spôsobila, že kozmické kamery a fotoaparáty boli omnoho menšie. Narábalo sa s nimi tak ľahšie a nielen to. Zvýšila sa aj kvalita obrazu, ich rýchlosť a životnosť batérie. Tieto malé fotoaparáty sa rýchlo dostali aj ďalej, ako napríklad do webových kamier, mobilov či dokonca aj na lekárske účely. Najbližšie keď si budete robiť selfie, spomeňte si na to, komu môžete vďačiť za tú malú kameru, ktorú máte v mobile.

Jedlo pre bábätká

listverse.com

Uvažovali ste niekedy nad tým, čo jedia astronauti vo vesmíre? Pripraviť pokrmy pre všetkých na palube je niekedy viac ako ťažké, pretože musia mať špeciálne jedlo, ktoré sa nepokazí a nebude príliš ťažké. Práve kvôli tomu si NASA najala spoločnosť s názvom Martek Biosciences Corporation, ktorá mala poskytnúť výživový doplnok pre astronautov. Pri skúmaní zloženia rias, výskumníci zistili, že sa v nich nachádzajú dve mastné kyseliny. Tie sa vytvárajú aj v ľudskom mlieku. Síce sa v človeku tieto mastné kyseliny tvoria, výskumníci sa zhodli, že môžu pomôcť predčasne narodeným deťom rásť. Produkty, ktoré sa nachádzajú na trhu práve vďaka spoločnosti NASA majú označenie DHA a ARA.

Umelé končatiny

wikimedia.org

Umelé končatiny tu síce už boli ešte predtým, ako ich začala vyrábať NASA, no kvôli tomu, že boli vytvorené zo škrobového materiálu, boli ťažké a pre normálneho človeka nepoužiteľné. Okrem toho boli aj veľmi krehké, takže sa mohli veľmi jednoducho rozbiť alebo inak zničiť. Tieto končatiny sa snažila spoločnosť inovovať. Vďaka izolačnej pene, ktorá bola ľahká a odolná začínali byť umelé končatiny čoraz ľahšie a používali sa omnoho jednoduchšie, ako tie predchádzajúce.

Pamäťová pena

nasa.gov

Mnohí určite poznajú pamäťovú penu najmä z reklám na matrace či vankúše. NASA túto technológiu vytvorila najprv na tlmenie sedadiel v lietadlách. Neskôr, ju začala spoločnosť aj na lôžka pre astronautov, ktorým sa vo vesmíre vďaka tomu omnoho lepšie spalo a oddychovalo. Dnes už každý z nás môže spať na perfektnom matraci s pamäťovou penou, ktorú schválila aj samotná NASA.

Joystick

wikimedia.org

Ešte predtým, ako sa tento vynález stal slávnym a používal sa pri videohrách, bol veľkým pomocníkom v námorníctve a v letectve. Najväčším problémom týchto produktov však bolo to, že boli príliš veľké a nedokázali sa len tak prispôsobiť. Napriek tomu však bol joystick jedným z najlepších ovládačov, ktoré sa na trhu nachádzali, a preto bol použitý aj v kozmických lodiach. Joystick sa objavil už v roku 1969 po uvedení rakety Sega. O niekoľko rokov potom bol tento vynález aj u mnohých ľudí doma, kde vďaka nemu mali naozaj perfektnú zábavu pri hraní videohier.

Kochleárny implantát

listverse.com

Na prvý pohľad vyzerá tento prístroj ako načúvacie zariadenie, no nie je to tak. Pravdou ale je, že Kochleárny implantát používajú ľudia, ktorí dobre nepočujú. Aj ten vynašla NASA a to vďaka jednému vedcovi, ktorý sa volal Adam Kissiah. Ten vynašiel zdravotnícku pomôcku, ktorú dnes využívajú desiatky tisíc ľudí, ktorí nemajú dobrý sluch a nepočujú. Veľkou zaujímavosťou je najmä to, že Kissiah nemal vôbec žiadne lekárske vzdelanie, no sám mal problémy so sluchom, a tak využil svoje schopnosti. Toto zariadenie posiela informácie priamo do mozgu vďaka malému mikrofónu, ktorý zachytáva zvuky a premieňa ich na impulzy.

Neviditeľný strojček

nasa.gov

Aj niečo také ako priesvitný strojček na zuby vymyslela spoločnosť NASA. Ako si môžete všimnúť, vždy sa snaží vyrobiť trvácne, ľahké, no najmä praktické výrobky, ktoré pomôžu astronautom a zjednodušia im život vo vesmíre. Rovnako to bolo aj s dentálnymi problémami, ktoré občas nastávali. Práve kvôli tomuto si vesmírna spoločnosť zavolala na pomoc spoločnosť Unitek. Výskumníci z Unitek sa snažili nájsť materiál, ktorý by bol dostatočne silný na to, aby dobre fungoval, ale aby bol priesvitný. Nevzbudzoval by tak zbytočnú pozornosť a vyzeral by lepšie. Tieto strojčeky sa stali hitom, ktorý sa používa dodnes.

Satelitná televízia

listverse.com

Mladí ľudia si dnes nevedia predstaviť život bez televízie či počítačov. Z klasických televíznych antén sme sa posunuli ďalej, na satelitnú televíziu, ktorá nám dovoľuje pozerať stovky programov. Jedným z najužitočnejších výskumov a pokrokov v bezdrôtovej komunikácií boli satelity. Už v 60-tych rokoch minulého storočia spustila NASA svoju prvú skupinu satelitov. Každým rokom sa signál zlepšoval a komunikácia bola vždy lepšia a lepšia. Táto zdokonalená technológia sa pred niekoľkými rokmi dostala aj k širokej verejnosti.

Plavky

nasa.gov

Veľmi zaujímavé partnerstvo vzniklo po olympijských hrách v roku 2004 medzi spoločnosťou NASA a Speedo. Speedo je značka, ktorá vyrába a predáva plavky. Veľmi známym faktom je to, že keď chcete byť vo vode rýchlejší ako vaši konkurenti, musíte znížiť odpor, ktorý nastáva, keď plávate. Práve vedci v NASA oblasť dynamiky pohybu kvapalín veľmi dobre poznajú, a tak prispeli k rozvoju plaviek s názvom LZR Racer. Spoločnosti tak vytvorili plavky, ktoré znížili odpor až o 24% ako predchádzajúci plavecký oblek. Pre zaujímavosť, v týchto plavkách plavci v roku 2008 prelomili 13 svetových rekordov.

Pozri aj: 10 vynálezov, ktoré používame každý deň a nevznikli by, ak by nebola vojna

listverse.com
Uložiť článok

Najnovšie články