Asi najhoršia vlastnosť, ktorá sa prejavuje počas celej existencie ľudstva je, že jednotlivé skupiny ľudí vedú proti sebe ozbrojené konflikty, ktoré prerastajú až do...

Asi najhoršia vlastnosť, ktorá sa prejavuje počas celej existencie ľudstva je, že jednotlivé skupiny ľudí vedú proti sebe ozbrojené konflikty, ktoré prerastajú až do vojny. Asi nikto nebude namietať, keď napíšeme, že vojna je zlá. No ako sa prekvapivo ukazuje, vojna dokáže prinášať v záplave toľkých negatív aj nejaké tie pozitíva. Jedným z takých prejavov je aj intenzívna snaha vedcov a odborníkov prinášať nové a lepšie riešenia, ktoré by napomohli aspoň trochu presunúť misky váh a získať tak výhodu nad nepriateľom. V dnešnom článku vám predstavíme 10 vynálezov, ktoré vznikli počas vojny a najmä pre jej potreby, no stali sa tak populárne, že ich využívame dodnes.

Čajové vrecúška

flickr.com
flickr.com

Pre vojakov na fronte bolo ťažké získať prístup k bežným základným potravinám. Podľa niektorých zdrojov v roku 1908 americký dovozca čajov Thomas Sullivan náhodne vynašiel čajové vrecko tým, že posielal malé vzorky čajov svojim zákazníkom zabalené v malých hodvábnych vrecúškach. Keď si prvý zákazník zalial vrecúško horúcou vodou bez toho aby ho otvoril, prevratný vynález bol na svete. Pre vojakov v nasledovnej 1. svetovej vojne to bol veľmi šťastný objav, pretože si každý mohol len s trochou horúcej vody pripraviť chutný nápoj prakticky hocikde a hocikedy.

Hygienické vložky

flickr.com
flickr.com

Hygienické vložky Kotex boli pôvodne vytvorené z odpadového produktu pri výrobe buničiny z cukrovej trstiny. Tieto vložky boli najprv využívané na jednorazové prekrytie krvácajúcich rán vojakov počas 1. svetovej vojny. Keď si zdravotné sestry všimli, že vložky majú výborné absorpčné vlastnosti, začali ich využívať počas menštruácie. Po skončení vojny boli už vložky obľúbeným hygienickým doplnkom väčšiny žien v armáde. Na základe tohto objavu sa začali oficiálne prvé jednorazové hygienické vložky pre ženy predávať už v roku 1920.

Konzervy

flickr.com
flickr.com

Už Napoleon Bonaparte sa zamýšľal nad tým, ako zabezpečiť dostatok jedla pre vojakov počas dlhých vojenských výprav. Ponúkol preto odmenu 12 tisíc frankov pre toho, kto vymyslí ako bezpečne uchovávať jedlo na dlhú dobu. Tejto výzvy sa chytil kuchár Nicolas Appert a po 15 rokoch pokusov vytvoril prvú použiteľnú konzervu a dal tak svetu jeden z najčastejších spôsobov uschovávania potravín, ktorý sa vo veľkom používa dodnes.

Náramkové hodinky

flickr.com
flickr.com

Je síce pravda, že náramkové hodinky existovali už pred 1. svetovou vojnou, no až vojna zabezpečila ich skutočný rozmach. Vojaci si ich obľúbili vďaka tomu, že jednotlivé operácie bolo možné načasovať na sekundu presne a neboli už viacej potrebné vizuálne či zvukové signály napríklad pre zahájenie útoku. Kým pred vojnou nosil náramkové hodinky málokto, o 4 roky neskôr už ich mal na ruke takmer každý.

Prenosný röntgen

flickr.com
flickr.com

Už počas 1. svetovej vojny bol vynájdený a ďalej zdokonalovaný prenosný röntgen. Známa fyzička Marie Curie spolupracovala s mnohými odborníkmi a tiež s červeným krížom a pomáhala vytvárať mobilné jednotky v teréne. Táto technológia výrazne zľahčovala ošetrenie v boji, lekár tak dokázal rýchlo identifikovať problém, vďaka čomu sa podarilo zachrániť veľké množstvo ranených vojakov.

Krvné banky

flickr.com
flickr.com

Ak pred 1. svetovou vojnou zúfalo potreboval umierajúci človek transfúziu krv, lekári museli nájsť nejakú osobu, ktorá by bola ochotná krv práve vtedy poskytnúť. Veľký problém totiž predstavovalo zrážanie krvi, takže krv sa musela v takýchto prípadoch okamžite po odobratí darcovi odovzdať pacientovi. Našťastie lekári experimentovaním zistili, že pridaním citrátu sodného do krvi dokážu zastaviť proces zrážania. Tento objav konzervovania krvi sa ihneď rozšíril a v roku 1917 vznikla na francúzskom bojisku prvá krvná banka pre ranených vojakov.

Lepiaca páska

flickr.com
flickr.com

S myšlienkou na vznik lepiacej pásky známej ako Duct tape prišla Vesta Stoudtová. Tá pracovala počas 2. svetovej vojny v baliarni munície. Tam si uvedomila, že vojaci na bojisku musia stráviť veľa času, kým dokážu otvoriť škatule, ktoré vyrábali a to kvôli ich zapečateniu. Vyvinula preto silnú textilnú a odolnú lepiacu pásku, ktorou by sa škatuľa s muníciou len oblepila a vojakom v nasadení by stačilo len strhnúť pásku. Tento nápad sa rýchlo osvedčil a vojaci neskôr už na otváranie škatúľ s nábojmi nepotrebovali žiadne náradie ako dovtedy.

Balzamovanie

flickr.com
flickr.com

Aj keď balzamovanie poznáme z histórie naprieč rôznymi národmi a kultúrami, moderné balzamovanie tiel vzniklo cez americkú občiansku vojnu. Počas bojov vyvstal problém ako poslať telo mŕtveho vojaka naspäť domov, kde by mal dôstojný pohreb bez toho, aby sa začalo rozkladať. Tejto výzvy sa chytil doktor Thomas Holmes, o ktorom sa predpokladá, že zabalzamoval až 4 tisíc padlých vojakov Únie.

Antibiotiká

flickr.com
flickr.com

Objav penicilínu Alexandrom Flemingom v roku 1928 môžeme s pokojom zaradiť medzi najvýznamnejšie objavy ľudstva. Aj keď penicilín bol objavený už skôr, až počas 2. svetovej vojny si lekári naplno uvedomili, že pre prípad zranenia či zanesenia infekcií do rán by mal mať svoju dávku antibiotík k dispozícii každý vojak.

Rozpustná káva

gea.com
gea.com

Keďže proces varenia zrnkovej kávy je zdĺhavý a na bojisku veľmi nepraktický, vznik instantnej kávy privítali mnohí vojaci s nadšením. Prvá rozpustná káva vznikla už pre vojakov Americkej občianskej vojny. No skutočný rozmach zažila instantná káva počas 2. svetovej vojny. Po vojne začala instantná káva prenikať na trh, a tak ako u vojakov, aj u bežných ľudí sa stala veľmi populárnou.

Je úžasné koľko dobrých a zaujímavých vynálezov či produktov čakalo na svoj objav až do chvíle, keď konflikty medzi národmi či skupinami ľudí prerástli až do ozbrojených sporov. No o to je lepšie, že tieto vynálezy prežili hrôzy vojny a z ich dobrých vlastností môžeme ťažiť až dodnes.

interez.sk (Matej Mensatoris), viralnova.com
Uložiť článok

Najnovšie články