Foto: McDougall et al. Frontiers in Zoology [CC BY 3.0], via Wikimedia Commons

Vedcom sa podaril nový objav, ktorý pomohol priblížiť tajomstvá fungovania mozgu. Sú za tým aj tieto vlasy.

Nepochybne neprejde deň, kedy by sme si nevšímali naše vlasy na hlave. Vedeli ste však, že sa „vlasy“ nachádzajú aj v jej vnútri? A navyše sú veľmi dôležité. Môžu dokonca prispievať k udržiavaniu zdravej funkcie mozgu. 

Bunky pozdĺž dutín mozgu sú vybavené malými výčnelkami nazývanými cílium. Ide o vlasovité jemné bunkové organely. Dlhú dobu im veda nevenovala dostatočnú pozornosť. Nová štúdia však ukazuje, že sú naozaj veľmi významné a môžu byť dokonca nevyhnutné pre rozvoj mozgu.

foto: army.mil

Výskum publikovaný na Current Biology pomohol viac ozrejmiť túto problematiku. Ľudský mozog má kvapalinami naplnené dutiny, ktoré sa nazývajú komory. Tie sú navzájom prepojené a vyplnené cerebrospinálnou tekutinou. Tá je v neustálom pohybe, ktorý je závislí od toho, čo robíme. Tento tok tekutín pomáha udržiavať mozog zdravý a podporuje vznik nových nervových buniek a prebieha aj vďaka cíliám.

„Existuje niekoľko teórií, podľa ktorých je práve pre tento tok tekutín mozog zásobovaný živinami a zároveň sa ním odstraňujú odpadové látky,“ hovorí vedúca výskumu Nathalie Jurisch-Yaksi z Nórskej univerzity vedy a techniky vo svojom vyhlásení.

„Prietok cerebrospinálnej tekutiny tiež prispieva k prenosu molekulárnych signálov cez mozog.“ Tento druh výskumu by však nebolo možné vykonať na ľuďoch, tak použili Danie pruhované, vďaka ktorým sa im podarilo preniknúť do tajov sveta mozgových chĺpkov a tekutín. Často sa používajú ako modelový organizmus pri výskume génov a vývinu stavovcov. Geneticky sú si totiž s človekom dosť podobné.

foto: commons.wikimedia.org (Oregon State University)

Výsledky ukázali množstvo zaujímavostí o fungovaní mozgu v spojení s cíliami. Pomáhajú tlačiť mozgovú kvapalinu akoby pohybom vrtule. Zistili tiež, že sa tento tok mení v závislosti od toho, či je človek v pokoji alebo sa pohybuje. Pri pohybe dochádza k ich výmene medzi komorami.

Tieto informácie predstavujú dôležitý objav. No výskum je iba na začiatku. Ďalším cieľom výskumu je zamerať na sa reakciu týchto chĺpkov na prostredia a rôzne časy dňa a pokračovať v tom, ako ovplyvňujú tok dôležitej mozgovej tekutiny.

iflscience.comeurekalert.org
Uložiť článok

Najnovšie články