Foto: Twitter (@mswrisci)

Za pár hodín sa stalo hitom internetu. Virálne video ukazuje ako vytvoriť z klasickej plechovky priesvitnú.

Video, ktoré sa za pár hodín stalo hitom a vidieť ho chce každý. Odborníci ale varujú, aby ste tento pokus neskúšali ani neopakovali doma. To, čo však uvidíte je naozaj jedinečné.


Podľa najnovších údajov sa každý rok vyprodukuje až 180 miliárd plechoviek s nápojmi. Tie si raz za čas dopraje zrejme každý z nás. Niekedy sa však nezamýšľame nad tou celou „chémiou“, ktorá za produktom stojí. Prečo napríklad nedôjde ku korózii plechovky pod vplyvom tekutiny, ktorá sa v nej nachádza?

Do plechoviek sú implementované špeciálne materiály, ktoré chránia plechovku a takisto aj nápoj vo vnútri. Táto izolačná vrstva zabraňuje kyselinám a iným chemikáliám v nápoji reagovať s kovom. Zároveň funguje aj naopak a zabraňuje, aby plechovka ovplyvnila nápoj vo vnútri.


Väčšinou sa pri výrobe využívajú rôzne druhy polymérových alebo epoxidových vložiek. Práve tu sa dostávame k pointe videa. Ľudia silou mocou chceli vidieť, čo je vo vnútri plechovky bez toho, aby ju otvorili.  Spoločnosť, ktorá má prírodovedecké zameranie zverejnila video, v ktorom ukazuje, aké ľahké to je. Jednoducho stačí rozpustiť plechovku, avšak vnútorný obal ostane.

Ako sme už spomínali, nepokúšajte sa o to doma, keďže sa pri pokuse pracuje s chemikáliami a výparmi, čo si vyžaduje osobitý prístup. Pokus slúži aj na dobrú vec, pretože vedci šíria osvetu o tzv. BPA látkach, čo sú plastové vložky v izolačnej vrstve, ktoré by mohli byť nebezpečné, no využívajú sa čím ďalej tým menej, čo je dobrá správa.

sciencealert.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )