Ilustračné foto: Unsplash

Ak sa dozviete pravý dôvod, pravdepodobne ich už v týchto fázach letu dolu nestiahnete.

Či už cestovanie lietadlom milujete alebo máte pred ním vždy stres, jedno sa musí uznať — tie výhľady z jeho okienok zaručene stoja za to. Zamysleli ste sa však niekedy nad tým, prečo musia byť tienidlá na oknách pri vzlete a pristávaní vytiahnuté? Amsterdamské letisko prinieslo odpoveď na túto zaujímavú otázku. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Nejde ani zďaleka o jedinú záhadu spojenú s okienkami na lietadle, ktorá pobláznila internet. Napríklad, ak chcete vedieť, prečo sú oblého tvaru, dozviete sa to v našom staršom článku. Vráťme sa však k samotným tienidlám.

Ilustračná foto: Unsplash

Náš zrak musí byť pripravený

Ak ste už niekedy leteli lietadlom, možno ste si pred vzletom všimli, ako letušky či stewardi kontrolujú niekoľko detailov. Jedným z nich môžu byť aj vytiahnuté tienidlá. Schiphol International Airport vysvetlil, že dôvodom sú ľudské oči.

Asi vás neprekvapí, že práve vzlet a pristávanie sú najrizikovejšie fázy letu. A preto, ak by nastala nejaká nečakaná krízová situácia, ľudia by mali byť pripravení rýchlo reagovať. A práve náš zrak môže byť kľúčový.

Ilustračná foto: Unsplash

Pomáha aj stlmenie svetiel

Vďaka vytiahnutým tienidlám sú teda naše oči prispôsobené svetlu, ktoré je vonku, a to či už je slnečný deň ale tmavá noc. Schiphol International Airport dodáva, že s týmto súvisí aj stlmenie svetiel v lietadle počas spomínaných dvoch fáz.

Vďaka vytiahnutím tienidlám navyše personál vidí, či nie je s lietadlom problém, napríklad či nedymí alebo nehorí, a ak áno, vie rýchlejšie posúdiť, ako a kadiaľ ľudí evakuovať.

Najnovšie články