/ 0 / Lukáš Mužla
Veríte na numerológiu, veštenie, alebo horoskopy? Ak nie, tak by ste nad tým možno mali pouvažovať.

Vedci zistili, že deň narodenia človeka silno ovplyvňuje jeho osobnosť. Neveríte? Zamyslite sa nad tým, že každý jeden deň v roku je postavenie hviezd, planét, Mesiaca a Slnka iné. To predsa musí vplývať aj na tak neobyčajne obyčajnú vec, ako je zrod nového života, no nie?

No dobre, dostali ste nás. Trošku sme vás naťahovali a nie je to úplne tak ako sme opisovali. Aj keď vedci dlhé desaťročia považovali postavenie hviezd, Mesiaca a Slnka za kľúčový faktor pri narodení dieťaťa, dodnes sa to nikomu potvrdiť nepodarilo, a tak od tejto myšlienky mnoho vedcov upustilo. Tí, ktorí sa však tejto hypotézy nevzdali, nakoniec prišli so zaujímavým výsledkom. Aj keď deň vášho narodenia ešte o vašej osobnosti nič nevraví, obdobie, v ktorom ste sa narodili, áno!

datum narodenia
surfertoday.com

Za výskumom stoja naši južní susedia. Konkrétne sa jedná o Semmelweisovu univerzitu v Budapešti, kde sídli výskumný tím, ktorý vedie vedkyňa menom Xenia Gonda. Práve ona prezentovala v októbri 2014 na neuropsychofarmakologickej konferencii v Berlíne poznatok, ktorý šokoval širokú vedeckú verejnosť. Poznatok, že ročné obdobie, v ktorom sa dieťa narodí, ovplyvňuje jeho fyziologický, ale aj duševný vývoj.

s307.photobucket.com
s307.photobucket.com

Výskum pracoval najmä s myšlienkou, že striedanie ročných období ovplyvňuje matku počas tehotenstva, teda aj počiatočný vývin dieťaťa. Jeho následné narodenie v určitom období roka predstavuje jeden z faktorov jeho ďalšieho vývoja. Príkladom je tzv. sezónna afektívna porucha, tá postihuje milióny ľudí po celej planéte každú zimu. Zimné dni sú kratšie, množstvo prirodzeného slnečného svetla oveľa menšie ako v lete, a to ovplyvňuje každého, aj budúce matky. Dôsledkom je znížená tvorba sérotonínu (nedostatok sa prejavuje zlou náladou až depresiou a poruchami spánku) a narušenie denného rytmu, ktoré ovplyvňujú aj vyvíjajúci sa plod.

datum narodenia 3
apa.org

Keď vedci z Maďarska prišli na túto skutočnosť, rozhodli sa otestovať vysokoškolských študentov. Podľa ich prieskumov sú ľudia, narodení na jar, neobvykle pozitívni. Rovnako letné deti prekypujú dobrou náladou, vyskytujú sa u nich však aj časté zmeny nálad. Narodení v jeseni už tak optimistickí nie sú a najhoršie sú na tom tí „zimní“. Napriek tomu, že výskum potvrdil vplyv ročného obdobia na vývoj dieťaťa, presné dôsledky ešte nie sú celkom známe.

Ak je však vaša myseľ aj po prečítaní tohto článku otvorená a veríte, že deň, v ktorom ste sa narodili, niečo skutočne znamená, pokračujte na ďalšiu stranu. Tam sa dozviete, čo môže znamenať ten váš.Komentovať (0)