Foto: instagram.com (healthy_with_nicole)

Zarytá vegánka si po rokoch uvedomila, že to nemusí byť pre jej telo najlepšie. Prešla však na ďalší extrém.

Často sa vedú búrlivé diskusie o tom, či je zdravšie jesť mäso alebo naopak, úplne ho zo svojho jedálnička vylúčiť. Táto žena vyskúšala dva extrémne spôsoby stravovania a tvrdí, že našla najlepší spôsob stravovania, ktoré ju zbavilo všetkých zdravotných problémov. 

Vegáni a vegetariáni presadzujú svoj jednoznačný názor, že vylúčenie mäsa z jedálnička okrem prospechu pre planétu, prináša aj zdravotné výhody pre človeka. Mäsožravci však majú úplne opačný názor a množstvo z ich argumentov im príde scestných. Preto sa často dostávajú do sporov, pri ktorých ani jedna zo strán nechce prijať žiaden kompromis.

View this post on Instagram

THIS IS MY WORST, on carnivore… BEFORE being on the Carnivore diet, my PMS days could be mistaken for first or second trimester, easily. I had 10 days of extreme fatigue and bloating. Now, eating only meat every day, my PMS is far less, often nonexistent. 💄💃🥩 I have felt pretty yucky, bloated and tired the last couple of days, but this is the worst it gets on carnivore and it’s really not that bad! Overall, my hormones are so much more balanced…. 💄💃🥩 Women sometimes come to carnivore to get “shredded”, but that just isn’t natural for women. Possible, but not the norm. You can certainly tweak the diet, cut macros and train harder, but the focus should always be overall health.💄💃🥩 What I would consider “normal” for women on carnivore is naturally increased muscle mass, a reduction in body fat to a normal level, reduced inflammation at all times, better mood and more energy, to name a few. .. 💄💃🥩 With regards to cycles, we still get them! But it will likely be less severe, less mood swing and for sure FAR less bloating which is extremely exacerbated by carbs and fiber. …. 💄💃🥩 Women can relax and let your body be female! We ARE different from men, and your results won’t be the same as your guys. Culture would tell us that meat is for men and salad is for women.. I COULD NOT DISAGREE MORE. Women, you need meat. Feed yourself like a queen and you will feel like one. 💃💃💃 … (Sorry about the bed head) Tag a lady friend who thinks she’s doing her self a favor by eating lots of salad!! 👇

A post shared by Nicole Carter, MEd., CHES (@healthy_with_nicole) on

Nicole Carter prešla na čisto vegánske stravovanie keď mala 18 rokov. Dnes má 44 a za posledných 15 rokov zmenila radikálne svoj postoj voči nemu. Jej jedálny lístok sa skladal z čisto rastlinnej stravy a okrem toho z neho vylúčila aj cukor alebo alkoholické nápoje. Dnes však vie, že to nebol najlepší nápad a ako uviedol portál Unilad tvrdí, že jej vegánska strava úplne zničila imunitný systém a priniesla množstvo zdravotných problémov.

Rozhodla sa teda radikálne zmeniť svoj životný štýl a prejsť z rastlinnej stravy na čisto mäsovú diétu nazývanú aj carnivore diet. Kým počas svojho vegánskeho obdobia trpela bolesťami kĺbov, úzkosťami, depresiami alebo dokonca nespavosťou, teraz keď sa jej jedálniček skladá čisto z mäsových výrobkov sa cíti oveľa lepšie, má viac energie a celkovo sa jej zdravie zlepšilo. Navyše aj výrazne schudla.

View this post on Instagram

When I was vegan… I at a Whole Foods diet. I soaked and sprouted all my legumes, nuts and seeds. I roasted my sweet potatoes. I rinsed my quinoa to remove saponins. I ate brown rice instead of white to get more fiber. I ate mostly leafy greens such as kale, chard, rocket… I cooked greens as well. I avoided wheat. I consumed juices made freshly daily. I ate fresh berries. I ate as much as I could organic or grown from my yard. I took Vitamins (esp B and D). I made dehydrated crackers out of flaxseeds. I never ate sugar. I didn’t drink alcohol. I made my own veggie burgers. I made my own nut milks. I spent most of my days preparing all this stuff, growing it in my garden, or shopping at farm stands and natural markets. I spared no expense or effort. The first couple of years I felt great, having transitioned from the SAD. But slowly, surely… the decline came. I had raging Candida overgrowth, hair loss, joint pain, fatigue and insomnia. My blood tests show almost non-existent levels of iron and Vitamin D. My hormones were low (testosterone and progesterone). My thyroid hormones were low despite natural supplements. I had gall stones and pancreatitis which led to gall bladder removal. I had chronic constpiation, gas, bloating and eventually ulcerative colitis. I was hypoglycemic. I had insomnia at night and no energy all day. I didn’t drink coffee, only organic green tea. I spent hundreds each month on supplements trying to feel better. I was depressed, had anxiety and felt lost as to how to improve my health. Wasn’t I doing everything humanly possible??? I DID THAT FOR 15 YEARS 😫😫😫For the last 9 months I’ve been eating only what you see on this plate. Pasture raised lamb, beef, eggs plus some wild salmon and occasionally bacon. All of the symptoms I mentioned before are gone. I no longer have a life threatening disease nor any of the annoying symptoms or problems I had before. My autoimmune disease is gone and I am so grateful for what I have learned that got me here.

A post shared by Nicole Carter, MEd., CHES (@healthy_with_nicole) on

Varovný signál prišiel v podobe zažívacích problémov, kedy jej bol diagnostikovaný zápal hrubého čreva. Ako uviedla pre portál Unilad, nebolo to jediné závažné zdravotné ochorenie, ktorým trpela. „Krvné testy mi ukazovali takmer nulové hladiny železa a vitamínu D a rovnako aj nízke hladiny hormónov. Mala som žlčové kamene a trpela pankreatitídou.“

Okrem toho ju trápila zápcha, nadúvanie, plynatosť čo viedlo až k ulceróznej kolitíde, teda zápalovému ochoreniu hrubého čreva. Vyskúšala množstvo metód, ktoré mali tieto ťažkosti vyliečiť. Napokon však zabral až úplný prechod na spôsob stravovania, ktoré je založené na jedení čisto iba mäsa.

Carnivore diéta sa v podstate skladá iba z toho, čo kedysi plávalo, chodilo alebo lietalo. Čiže čisto živočíšnych výrobkov. Jej primárnym cieľom však nemá byť chudnutie, ale skôr kladné zdravotné účinky, ako prezradila Nicole. Dokonca sa zmenila aj jej váha a je presvedčená, že kým bola vegánka, bola podvyživená.

O jej čisto kladných účinkoch je presvedčená

Nicole je o špeciálnej mäsovej síce presvedčená, no ako jeden extrém – vyhýbať sa úplne mäsu, nemusí byť úplne najideálnejší, podobne ani druhý. V mäse totiž chýba niekoľko vitamínov a minerálov, ktoré sa nachádzajú napríklad v zelenine a kvôli tomu sa u jej zástancov môžu objaviť napríklad zažívacie problémy alebo dokonca ochorenia srdca.

View this post on Instagram

So apparently this is my winter body. Certainly not the leanest I’ve ever been. Definitely a lil softer through the belly than i was a couple of months ago. What’s important though…is my #autoimmunedisease #ulcerativecolitis is gone and I am so grateful 🙏I’m healthier than ever. The body changes all the time. In winter I hole up hiding from the cold (even in SoCal) and probably eat more due to that, which i kind of enjoy. I did eat 2lbs of beef yesterday 😉In the Summer you’d have to nail my fins to the floor otherwise I’m constantly on the move walking, swimming, surfing and just generally more active. It’s not always about the workout but the day to day. I also don’t weight myself… that can be a rabbit hole for many. Instead I accept myself where I am even though it’s not my favorite and look forward to the sun ☀️ and surf 🏄‍♀️ of Summer! If your feeling your winter skin too, just start with some in-home workouts. They really get me through the chilly days. We are only a week away from time change and everything will perk up! For now, be kind to yourself, you are doing just fine ❤️ BTW I got this new outfit from @fabletics and I’m in love with the pants. So comfy!

A post shared by Nicole Carter, MEd., CHES (@healthy_with_nicole) on

Pre Nicole sú však tieto tvrdenia iba falošným alarmom. „Nič z toho nie je pravda. Vďaka mäsovej diéte zmizlo moje závažné ochorenie a rovnako sa vytratili aj nepríjemné problémy.“ A tak sa na svojom Instagrame rozhodla podeliť so svojím príbehom. Každý ľudský organizmus je síce unikátny a vyžaduje si odlišné zaobchádzanie, no pravdou zostáva, že ani jeden extrém sa mu nemusí vyplatiť. Preto by sme si mali rovnomerne rozdeliť, čím sa a ako stravujeme a nespôsobovať nášmu telu zbytočné problémy.

unilad.co.uk
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy