pes v tráve

Foto: flickr.com (smerikal)

Každý z nás vie, že psy a mačky sú primárne mäsožravce.

Avšak po celom svete sa rozmáha jeden znepokojivý trend. Pomerne veľký počet majiteľov psov a mačiek by radi preorientovali svojich domácich miláčikov na stravu založenú na rastlinnej báze. A to môže byť pre zvieratá poriadne nebezpečné. 

Štúdia uverejnená v PLOS One totiž odhalila, že až tretina ľudí (35%) sa vyjadrilo, že by svojich mäsožravých domácich maznákov najradšej prerobili na vegánov.

Pri štúdii bola použitá vzorka 3 673 respondentov. Z nich vegáni predstavovali 212 ľudí (5,8%). Veľká časť vegánov uviedla, že by chcelo svojich psov či mačky kŕmiť rastlinnou stravou a až 27% uviedlo, že to tak už robí.

Mačka s ovocím
Foto: Pixabay

Ako uvádza portál Science Alert, pri psoch sa dá špeciálnou diétou a voľbou presne stanovených potravín docieliť, aby dostali všetky potrebné živiny aj z rastlinnej stravy. Avšak psy aj tak milujú hryzenie kostí či koží, čo pomáha im zubom, ale aj mentálnemu zdraviu.

Naopak, mačky sú jednoznačné mäsožravce. To znamená, že síce môžu prijímať aj rastlinnú stravu, no nemôžu žiť bez mäsa, ktoré by malo predstavovať ich hlavný jedálniček. Avšak v štúdii bolo až 11 ľudí, ktorí vlastnili mačku a kŕmili ich práve rastlinnou stravou.

Štúdia však odhalila aj pozitívne správy. Veľká časť vegánov, ktorí by chceli svoje zvieratá kŕmiť rastlinnou stravou sa vyjadrilo, že by to urobili iba v takom prípade, ak by takáto strava existovala a zabezpečila by pre svoje zvieratá všetky potrebné živiny.

A ďalej viac ako polovica z celkovej vzorky respondentov uviedla, že nie je dobré kŕmiť mačky či psy rastlinnou stravou, keďže sú to primárne mäsožravé živočíchy.

mačka je myš
Foto: Pexels

Ak sa rozhodnete vy sami pre vegánsku stravu určite to nie je zlé a dokonca si môžete predĺžiť život. Človek ako všežravec si vie pri pestrom výbere stravy zabezpečiť všetky potrebné živiny aj rastlinnou cestou. Samozrejme, takýto človek musí byť dospelý a zdravý. Určite vegánska diéta nie je vhodná napríklad pre deti. To potvrdzuje aj smutný prípad  z Belgicka, kedy nezodpovední rodičia dávali svojmu dieťaťu namiesto materského mlieka, vegánske. Dieťa iba vo veku 7 mesiacov zomrelo na podvýživu.

Veríme však, že mnohí vegáni sú rozumní ľudia a uvedomujú si, že oni síce na takejto strave môžu normálne fungovať, no neplatí to o ich psoch či mačkách. Ak im chcú zabezpečiť zdravý a pohodlný život, stravu založenú na mäsa, im jednoducho musia dopriať.

sciencealert.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy