Foto: pexels

Mačky sú svojské stvorenia, nie každý si k nim dokáže nájsť cestu.

Mačku je pomerne náročné vycvičiť a aj tak nemusí svojho majiteľa počúvať na slovo, ako to zvyčajne robí pes. Napriek tomu však väčšina majiteľov mačiek svojho domáceho miláčika popisuje láskyplne a nemenil by ho za nič na svete. Mnohí ale nevedia, že aj ich mačka môže mať špecifický typ osobnosti. Ktorý vystihuje najlepšie tú vašu?

Bengálska mačka sa správa celkom inak ako perzská

Každý domáci miláčik je jedinečný, samozrejme, pre svojho majiteľa ten najkrajší a najlepší. O osobnosti a o správaní sa mačiek toho však odborníci vedia o niečo menej, ako v prípade psov, píše portál Science Alert. Ako ale upozorňuje veterinárka Salla Mikkola prostredníctvom portálu Helsinki, nemali by sme sa uspokojiť s tým, že toho o mačkách vieme málo a sú svojské.

Ak budeme svoju mačku dosť dobre poznať, budeme nielen spokojnejší majitelia, šťastnejší bude aj náš domáci miláčik. Neraz ľudia vnímajú mačky ako problémové zvieratá ktoré ničia nábytok, sú agresívne, náladové a potrebu vykonajú kdekoľvek sa im zachce. Ak chceme toto správanie odstrániť, je dôležité pochopiť, prečo sa vlastne deje.

Foto: pexels

Štúdia prebiehala tak, že na stránke Petsofi bol uverejnený dotazník a vedci majiteľov mačiek požiadali, aby ho čo najlepšie vyplnili. Skúmať správanie mačiek v laboratórnych podmienkach v tomto prípade neprichádzalo do úvahy, vedci chceli vedieť, ako sa správajú v prirodzenom prostredí.

Je vaša mačka spoločenská alebo bojazlivá?

Dotazník pozostával zo 138 otázok, pričom vedci sa pýtali aj na pohlavie, plemeno, vek či bežnú aktivitu mačky. Dotazník mali majitelia vyplniť opakovane po uplynutí istého času. Takýmto spôsobom sa vedcom podarilo získať informácie o 4 316 mačkách, píše časopis Animal. Vďaka tomu následne dokázali určiť 5 osobnostných čŕt a 2 črty vystihujúce správanie, a to:

  1. Aktivita/hravosť
  2. Bojazlivosť
  3. Agresivita voči ľuďom
  4. Spoločenskosť voči ľuďom
  5. Spoločenskosť voči iným mačkám
  6. Ťažkosti s používaním mačacej toalety
  7. Nadmerná starostlivosť o vlastný kožuch

Majiteľov mačiek snáď neprekvapí, že každé plemeno sa vyznačuje iným súborom vlastností. Napríklad tým najbojazlivejším plemenom je ruská modrá mačka, najmenej zase abesínska mačka. Bengálske mačky sú tie najaktívnejšie, zatiaľ čo perzské mačky sú aktívne najmenej.

Foto: pexels

Najviac sa o svoje kožúšky starajú siamské mačky, zatiaľ čo vzácne plemeno turecká van sa správa pomerne agresívne voči ľuďom a príliš v láske nemá ani iné mačky. Výsledky štúdie by mali poslúžiť ako užitočný nástroj pre každého, kto mačku už má alebo by si nejakú chcel čoskoro zadovážiť.

0
Uložiť článok
Komentovať