Foto: Jared eberhardt/Flickr/CC BY-SA 2.0)

Karháte a hneváte sa na deti ak nadávajú? Robíte zle.

Vizitkou každého rodiča je to, ako sa jeho dieťa správa. Do správnej výchovy jednoznačne vždy patrilo to, že dieťa by okrem iného, nemalo nadávať. Avšak najnovšie tvrdenia vedcov mnohých rodičov asi mierne zaskočia či dokonca šokujú. Tvrdia totiž, že nadávanie je vo svojej podstate pre deti dobré a pomáha im. Ako je to vôbec možné? 

Výskum vedcov prepojil súvislosť medzi nadávkami u detí s vlastnosťami ako je poctivosť, ale aj lepšie zvládnutie jazyka, ďalej s vyšším stupňom dôveryhodnosti a so silnejšími putami medzi priateľmi a rovesníkmi. Navyše im nadávky lepšie pomáhajú spracovať a zvládať hnev. K tomuto záveru prišla aj psychologička Emma Byrne, ktorá vyhlasuje, že deti by sme mali učiť používať nadávky, keďže im pomáhajú okrem iného, lepšie pochopiť jazyk.

Kým vo svete prevláda postoj, že deti by sme mali čo najviac odstrihnúť od sveta nadávok, Emma Byrne s týmto tvrdením ostro nesúhlasí: “Tento postoj by sme mali prehodnotiť. Naučiť sa efektívne a správne používať nadávky s usmernením od rodičov je oveľa lepšie, ako snaha zabrániť deťom nadávať.”

Emma Byrne hneď aj vysvetľuje, prečo tomu tak je. Podľa nej, ak deti nebudú poznať nadávky, nebudú v prvom rade rozumieť ich významu a nebudú schopné ani pochopiť vypäté emócie ľudí okolo nich. Navyše, každé nové slovo im podporuje slovnú zásobu.

Toto tvrdenie nie je len podložené jedinou štúdiou, ale množstvom iných prác či zistení. Aj závery neurovedcov hovoria, že potláčanie či nepoznanie nadávok je pre človeka zlé.


Štúdie ohľadom nadávok poukazujú aj prepojenia s lepším zvládaním bolesti. Zistilo sa, že ak sa poraníte, napríklad keď zakopnete malíčkom na nohe do rohu stola a spustíte sériu nadávok, bolesť prekonáte lepšie, ako keby ste nenadávali. To ukazuje na spojitosť, že bolesť nie je len biologický fenomén, ale má čo dočinenia aj so psychikou.

V skutočnosti v nadávkach existuje veľký potenciál. Ten vedci len teraz začínajú odhaľovať. Táto téma bola dlhodobo podceňovaná, no konečne sa dostáva do popredia. Uvidíme teda, s čím vedci najbližšie v súvislosti s nadávaním prídu.

Foto: Pixabay

Jednoznačne to ale neznamená, že teraz by ste mali svoje deti v malom veku učiť používať nadávky, ktoré môžete počuť v tých najposlednejších krčmách. Deti sú vnímavé a tieto slová zachytia veľmi rýchlo, a tak im treba, primerane na ich vek, vysvetliť význam týchto slov a prečo ich niekto vôbec vyslovil. A ak ich náhodou v pravej chvíli aj skutočne vyslovia, určite by ste ich za to nemali karhať alebo trestať. Veď kto z nás občas nepoužije trochu “ostrejší” slovník?

Pozri aj:Deti z rôznych vrstiev a kútov sveta ukázali svoje obľúbené hračky. Výsledok prinúti nás všetkých zamyslieť sa

iflscience.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )