Ilustračná foto: Unsplash

Vedci navrhujú, že vzdychanie by malo byť vyškrtnuté zo zoznamu prejavov žien pri orgazme.

Kým mužský orgazmus je pomerne dobre zmapovaný a spravidla je sprevádzaný ejakuláciou, čo sa týka žien, tam je to zložitejšie. Ohľadom tejto témy sa vytvorilo množstvo dezinformácií a nepochopení. Vedci z Kanady sa preto rozhodli, že sa pokúsia zistiť o ženskom orgazme nové informácie a zhromaždia poznatky ohľadom jeho popisu. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Vedci svoju štúdiu publikovali v časopise The Journal of Sexual Medicine. Tím skúmal 637 žien v rôznom veku, pričom v štúdii boli aj ženy počas a po menopauze. Takisto boli zahrnuté ženy, ktoré žijú s partnerom, ako aj tie bez partnera.

Hodnotili svoje orgazmy

Ako píše portál Daily Mail, bol vykonaný prieskum, v ktorom sa vedecký tím z univerzity v Ottawe pýtal otázky týkajúce sa hodnotenia orgazmu a telesných pocitov orgazmu.

Pri hodnotení orgazmu sme používali 28-bodové merania sebahodnotením na kognitívno-afektívných a zmyslových dimenziách,“ uviedli vedci. Spomínaných 28 bodov zahŕňalo napríklad pulzovanie, sčervenanie, chvenie či uvoľnenie.

Pri vnímaní telesných pocitov sa zisťovali prejavy ako zrýchlené dýchanie, husia koža, pulzácia klitorisu, potenie či brnenie tváre.

Ilustračná foto: Unsplash

Vzdychanie nebodovalo

Výsledky odhalili, že ženy orgazmus označujú najmä za príjemný pocit. Zaujímavé bolo hodnotenie telesných pocitov pri orgazme, kde ženy uvádzali najmä mimogenitálne pocity, genitálne pocity, kŕče či potenie. Análne záchvevy či stonanie boli uvádzané ako najmenej časté, pričom vedci dokonca navrhli, že by mali byť úplne odstránené pri hodnotení ženského orgazmu.

Odporúčame, aby bolo stonanie natrvalo odstránené zo zoznamu,“ napísali vedci. „Všetky ostatné položky sa zdajú byť spojené s nedobrovoľnými reakciami vyskytujúcimi sa počas orgazmu,“ dodali na záver.

0
Uložiť článok
Komentovať