foto: Pixabay

Osem planét slnečnej sústavy pozná každý z nás už zo základnej školy. Jediná veľká zmena bola tá, keď sa Pluto vyškrtlo zo zoznamu a okolo Slnka už neobiehalo deväť planét. V posledných dňoch však vedci zistili, že možno existuje aj deviata, tajomná planéta, o ktorej sme doteraz nevedeli.

Planéty slnečnej sústavy sme roky poznali pod číslom deväť. Veľkým prekvapením bolo to, keď sa z nej Pluto vyradilo. Okrem toho, že vedci začali diskutovať o jeho návrate, je tu ešte väčšia zaujímavosť. Na základe nových analýz by totižto mohla existovať na okraji slnečnej sústavy neznáma planéta.  

Minulý rok vedci tvrdili, že na okrajoch našej slnečnej sústavy sa nachádza tajomná neznáma planéta, ktorá je ale tak ďaleko, že ju nie je vidno. Neskôr však vydali vyhlásenie, kde oznámili, že nové výpočty o Planéte 9 boli chybné a neexistuje. Tomuto tvrdeniu nikto neoponoval, až dodnes.

Nový výskum na Univerzite v Madride využíva novú techniku, ktorá naznačuje, že planéta ležiaca ďaleko od našej Zeme naozaj existuje.  Jedným z dôvodov, prečo si vedci nie sú istí, či planéta naozaj existuje alebo je to len výmysel je najmä to, že je až za Plutom. To znamená, že je veľmi ďaleko a nikto ju nemôže vidieť pomocou profesionálnych teleskopov či iných príslušenstiev.

Keďže planétu nemôže nikto vidieť, musia vedci používať rôzne iné špeciálne stroje, ktorými môžu existenciu Planéty 9 potvrdiť. Používajú na to výsledky z pozorovania objektov, ktoré by sa mohli nachádzať pri planéte. Ak by sa nachádzala niekde v okolí planéta, predmety by sa pohybovali a správali inak.

wikimedia.org

Nový výskum španielskeho tímu v Madride používal špeciálnu sadu objektov, ktorá sa nachádza ďaleko v našej slnečnej sústave. Tá mala priniesť informácie, ako sa predmety správajú. Zistilo sa, že objekty boli divne zoskupené. Tento fakt by sa nemal diať, ak by sa v blízkosti nenachádzala planéta alebo iný, väčší objekt, ktorý by ich mohol narušiť.

Výskum vedcov zo španielskej univerzity tak podporuje myšlienku, s ktorou ako prví prišli vedci Mike Brown a Konstantin Batygin z Caltech v roku 2016. Tí totižto tvrdili, že niekde veľmi ďaleko v našej sústave sa nachádza deviata planéta, ktorá by navrátila rovnaký počet planét v slnečnej sústave z minulosti.

Niektorí vedci však diskutujú dokonca o úplne inej, oddelenej planéte, ktorú nazývajú Planéta 10. Výskum však nenaznačuje to, že by bola planéta bližšie k Zemi alebo akú má veľkosť. Výskum o nej je len na začiatku, a preto vedci dúfajú, že v blízkej budúcnosti zistia viac informácií.

Pozri aj: Vedci novou štúdiou prezradili vek, kedy ste už príliš starí na veľké párty, a radšej by ste mali ostať doma

independent.co.uk
Uložiť článok

Najnovšie články