Foto: Museums Victoria (Twitter), Wikimedia

Posledný tasmánsky tiger oficiálne zahynul v roku 1936. Vedci však dúfajú, že sa im ho s pomocou modernej vedy konečne podarí oživiť.

Priam až mýtický tvor, ktorý sa kedysi pohyboval po území Tasmánie, Austrálie a Novej Guinei možno už čoskoro „znovu ožije“. Reč je o tasmánskom tigrovi, alebo oficiálne nazývanom vakovlk tasmánsky. Napriek tisíckam neoficiálnych pozorovaní je tento druh vačkovca oficiálne už dlhé desaťročia považovaný za vyhynutý druh. Vedci však dúfajú, že sa im ho podarí „oživiť“.

Článok pokračuje pod videom ↓

Tasmánsky tiger nemá s tigrom okrem typických čiernych pruhov, nič spoločné. Podobá sa skôr na psa či vlka, no ani s nimi nie je žiadny príbuzný. Ako vačkovec má geneticky skôr blízko ku kengure. Kedysi toto zviera obývalo svet protinožcov (Austráliu, Tasmániu i Novú Guineu). Dnes ho však už nikde nenájdete. Posledný jedinec zomrel v zajatí v roku 1936. Od tohto momentu svet zachytil tisícky neoficiálnych pozorovaní, no ani jeden prípad nebol preukázaný ako pravdivý. Tasmánsky tiger zmizol. Vyhubil ho človek, ktorý chránil svoje stáda oviec.

Foto: Wikimedia

Správy o tom, že sa vedci snažia o znovuoživenie tasmánskeho tigra prichádzajú pravidelne. Aj tá najnovšia poskytuje ďalšiu nádej, tentokrát pomerne veľkú. Vedci z univerzity v Melbourne dúfajú, že sa im konečne podarí to, o čo sa vedci snažia už desaťročia. Využiť chcú 13 mláďat tasmánskych tigrov zakonzervovaných v alkohole.

Vďaka modernej metóde na úpravu génov CRISPR chcú austrálski vedci získať zo zakonzervovaných mláďat tasmánskych tigrov genóm vyhynutého zvieraťa a priviesť ho tak znovu k životu. Takto získané genetické informácie by ďalej mohli do genómu príbuzného žijúceho vačkovca. S trochou šťastia, trpezlivosti a tvrdej práce by sa im mohli geneticky oživiť vyhynutého tasmánskeho tigra.

Tasmanian Tiger

Najväčším problémom celého experimentu bude nájsť vhodného príbuzného vačkovca. Len nedávno sme vás informovali o pláne vedcov oživiť mamuta. Ten má ešte aj dnes v rôznych kútoch sveta mnoho svojich príbuzných (slony). Pri tasmánskom tigrovi to však bude oveľa náročnejšie, keďže väčšina vačkovcov sa od neho poriadne odlišuje.

Pozri aj: Viac ako 8 metrov dlhá ryba či norok, ktorý končil ako kabát. 10 zvierat, ktoré žili na Slovensku ešte pred pár desaťročiami, no dnes sú už (aj vďaka človeku) vyhynuté

express.co.uk
Uložiť článok

Najnovšie články