Foto: commons.wikimedia.org

Matej Mensatoris / / Veda
Čo by ste povedali na to, keby vedci oživili dávno vyhynuté zviera?

Tím vedcov z Harvardu sú o ďalší krok bližšie k tomu, že „vzkriesia“ k životu vyhynutého živočícha. George Church a jeho kolegovia potvrdili, že čoskoro budú schopní vytvoriť v laboratóriu embryo mamuta. Následným krokom potom bude toto embryo vložiť do matky – samice slona indického, kde bude toto embryo rásť 22 mesiacov. Následne, ak všetko pôjde tak, ako má, príde na svet niečo, čo bude veľmi podobné prehistorickému mamutovi. 

Tím bude v najbližšej dobe publikovať informácie o tom, ako by celý proces mal prebehnúť. Už sa im podarilo identifikovať celý genóm mamutov, ktorí bežne obývali našu Zem pred 10-tisíc rokmi. Vedci ale analyzovali  jedinca, ktorý žil na malom ostrove v Beringovom mori a to ešte pred 4000 rokmi. Na základe analýzy prišli na to, že jeho najbližší príbuzný je práve slon indický.

Na génoch samozrejme veľmi záleží, a tak, ak sa to podarí, nemôžeme hovoriť čisto o mamutovi, ale o akomsi hybride mamuta a slona. Tieto hybridy by sa mali ale náramne ponášať na mamuty zo starých jaskynných malieb. Mali by mať huňatú srsť odolnú voči zime, hrubú vrstvu tuku a krv, ktorá je takisto odolná voči poriadnej zime, aká panovala v dobe ľadovej.

Mammoth

Tento projekt vyvoláva mnohé etické otázky o tom, či to nie je veľký zásah do prírody a či tisícročia vyhynuté zviera má byť opäť vzkriesené do moderného sveta. Na to existujú mnohé názory a úvahy, avšak čisto z pohľadu genetiky to nie je pôvodný druh, ale hybrid slona a mamuta, čo znamená, že v tomto prípade by išlo o nové zviera.

Napriek tomu, že táto myšlienka je veľmi kontroverzná, je aj mimoriadne zaujímavá a vzrušujúca. Veď takéto niečo otvára možnosti, o akých sme si mysleli, že ostanú v rovinách sci-fi a vedecko fantastických filmov.

Pozri aj: Viac ako 8 metrov dlhá ryba či norok, ktorý končil ako kabát. 10 zvierat, ktoré žili na Slovensku ešte pred pár desaťročiami, no dnes sú už (aj vďaka človeku) vyhynuté

iflscience.com

 

0
Komentovať (0)