Foto: TASR/Friso Gentsch

S novou mutáciou koronavírusu sa začalo viac hovoriť o respirátoroch.

Respirátor FFP2 má oproti rúškam jednu výhodu. Okrem okolia chráni aj nositeľa. Minister zdravotníctva Marek Krajčí ich zatiaľ len odporúča a aj to v priestoroch, kde je veľa ľudí a teda v práci, v obchodoch a hromadných dopravných prostriedkoch.

V Nemecku sa lídri zhodli, že sprísnia pravidlá nosenia rúšok v obchodoch, verejnej doprave aj opatrovateľských domovoch. Povinné tak budú medicínske ochranné masky – napríklad respirátory typu FFP2 alebo dostupnejšie chirurgické rúška. Rovnako je na tom Rakúsko, ktoré po novom od pondelka 25. 1 zavádza povinné dodržiavanie dvojmetrových rozstupov a nosenie respirátorov typu FFP2 v obchodoch a verejnej doprave. Tamojšia vláda tiež schválila, že respirátory budú oslobodené od dane, aby boli pre obyvateľov cenovo dostupnejšie. Ako sme už spomenuli, na Slovensku respirátor FFP2 rezort zdravotníctva len odporúča, jeho nosenie zatiaľ nie je povinné.

V Česku tiež zvažujú respirátory

Foto: SITA/AP

Český premiér Andrej Babiš a minister zdravotníctva Jan Blatný zvažujú zaviesť v ČR po vzore iných krajín povinné nosenie respirátorov v obchodoch či verejnej doprave. Dôvodom je šírenie nákazlivejšieho variantu nového koronavírusu zisteného v Británii, pre ktorý už takéto opatrenie zaviedli Nemecko či Rakúsko. Informoval o tom v stredu spravodajský server iDNES.cz.

“Uvažujeme o tom, že by sme v súvislosti s anglickou mutáciou vírusu v tomto nasledovali Rakúsko a Nemecko,” povedal Babiš. Ako pripomína iDNES.cz, prekážkou by mohla byť vyššia cena respirátorov v porovnaní s bežnými rúškami.

Foto: SITA/AP

“Povinné nosenie respirátorov by z epidemiologického hľadiska bolo veľmi prospešné. Najmä v miestach so zvýšeným rizikom šírenia nákazy, ako je verejná doprava,” uviedol minister zdravotníctva Jan Blatný. Obyčajné rúška či šály podľa neho nemajú taký efekt ako respirátory typu FFP2. Podľa ministra vnútra Jána Hamáčka je však najprv potrebné zabezpečiť, aby boli respirátory v Česku dostupné v dostatočnom množstve i kvalite.

Česká vláda schválila v pondelok žiadosť o predĺženie núdzového stavu o 30 dní, konkrétne do 21. februára. Poslanci o nej rozhodnú tento týždeň.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )