Foto: (Phil Konstantin/Wikimedia Commons, jemckenz/Flickr/CC BY 2.0)

Turisti ničia vzácne odtlačky po dinosauroch. Hrozia im za to tresty.

Trasy v národnom parku Red Fleet v Utahu sú posiate mnohými odtlačkami dinosaurov. Turisti však mnohokrát ani nemajú potuchy o týchto vzácnych pamiatkach, a tak sú zničené. 

Podľa odhadu hovorcu štátnych parkov Devana Chaveza za posledných 6 mesiacov zmizlo približne 10 dinosaurích stôp. A to vo veľkosti od 8 do 43 centimetrov. Je možné predpokladať, že návštevníci si vlastne ani neuvedomujú, čo robia. Niektoré odtlačky sú zreteľne viditeľné, iné však menej.

foto: commons.wikimedia.org (Scott Catron)

„Stalo sa to pomerne veľkým problémom,“ hovorí Chavez na konferencii. „Len sa snažia lámať  vytŕčajúce kamene. Neuvedomujú si však, že skaly, ktoré dvíhajú, sú pokryté stopami dinosaurov.

Tieto stopy patria pravdepodobne prehistorickému raptorovi, nazývanému dilophosaurus. Je to presne ten istý druh, ktorý sa preslávil svojou rolou v Jurskom parku. V skutočnosti bol však podstatne väčší, než ako je zobrazení na filmovom plátne. Dilophosaurus sa zaraďuje medzi jeden z najväčších mäsožravých druhov dinosaurov, ktoré žili približne pred 193 miliónmi rokov.

Ochrancovia parku sa teraz snažia urobiť všetko preto, aby zachránili vzácne odtlačky, ktoré poskytujú neoceniteľné informácie o Utahu.

Manažér národného parku Red Fleet, Josh Hansen, hovoril na konferencii o malom dieťati, ktoré hádzalo do jazera tieto vzácne stopy. Podarilo sa mu hodiť do jazera celú dosku s odtlačkom.

Foto: commons.wikimedia.org (Phil Konstantin)

„Podarilo sa mi ho zachrániť. No už ich hádzal viac,“ hovorí Hansen. Potápačský tím dokáže zachrániť niektoré odtlačky. Pri páde však hrozí, že sa rozbijú na príliš malé kúsky alebo sa rozpustia vo vode. Teda potom je už nemožné ich zachrániť.  „Niektoré z nich sú tak navždy stratené,“ tvrdí Chavez.

Aby sa tomu predchádzalo, park sa snaží vytvárať viac značiek a tabúľ, ktoré majú upozorniť turistov na tieto vzácne fosílie. A žiada ich, aby sa nedotýkali pieskovca. Aj napriek týmto upozorneniam to ľudia často nerešpektujú.

foto: commons.wikimedia.org (Scott Catron)

„Myslíte si, že človek so zdravým rozumom bude takéto upozornenia rešpektovať. Ale u ľudí to tak žiaľ nefunguje,“ povedal Hanson a dodal, že za posledné dva týždne sa vyskytli ďalšie dva prípady poškodenia.

Trasy, na ktorých sa tieto fosílie nachádzajú, patria pod ochranu Utahu. To znamená, že ich poškodenie a zničenie sa považuje za trestný čin. Je zrejmé, že to nie je úplne to, čo chcú správcovia parku, ale kým sa ľudia nepolepšia a nezačnú dodržiavať pravidlá, žiaľ neexistuje iné riešenie. Hrozia vysoké pokuty a teda turisti na svoju nevšímavosť alebo zámerné nerešpektovanie pravidiel môžu tvrdo doplatiť.  Ale aj tak na toto konanie najviac dopláca príroda a historické dedičstvo nevyčísliteľných hodnôt.

Pozri aj: Vedci netušia, čo sa s týmto anglickým mestom deje. Jeho časť každý rok stúpa o 2 centimetre a nikto nevie prečo

sciencealert.com
Príbehy
0
Komentovať (0)