Foto: wikimedia.org

Petra Sušaninová / / Veda
Devonshire je malá dedinka ukrývajúca sa v okrajovej časti Anglicka.

Každý rok toto miesto navštívi veľké množstvo turistov. Dôvodom však v poslednom čase nie je len krásna okolitá príroda, blízkosť mora, národné parky, či historické pamiatky. Každý rok sa úroveň Devonu, známeho aj ako Devonshire, dvihne o dva centimetre, vedci však pre tento záhadný jav zatiaľ nemajú žiadne vysvetlenie.

Nezvyčajnú zmenu si všimli vedci Nottinghamskej univerzity v spolupráci so spoločnosťou Geomatic Ventures Limited. V roku 2015 sa totiž rozhodli, že zostavia prvú mapu, ktorá bude znázorňovať pohyb jednotlivých častí krajiny. Na tento účel využili satelitné zábery a údaje zhromažďovali a porovnávali medzi rokmi 2015 až 2017. Vďaka tejto metóde nie len že odhalili zvláštny jav v Devone, ale budú schopní mapovať aj ďalšie zmeny v krajine, ktoré sú spôsobené najmä činnosťou človeka, avšak aj prirodzenými javmi.

wikipedia.org

Andy Sowter, ktorý je významnou súčasťou výskumu a zamestnancom GVL tvrdí, že nadvihnutie úrovne pôdy je možné bežne vidieť najmä v tých oblastiach, kde prebiehajú banícke práce. Keď sa ale práce skončia, pôda sa zvyčajne vráti do pôvodného stavu a opäť poklesne. V tomto prípade sa však také niečo nestalo. Výskumníci preto kontaktovali mieste úrady a Britskú geologickú spoločnosť v snahe zistiť, či tu kedysi v minulosti nejaké práce pod povrchom zeme prebiehali. Žiadne bane sa tu však nenachádzajú a nenachádzali sa ani v minulosti.

Našťastie, tieto zmeny obyvateľov mesta nijak neohrozujú a neovplyvnia ani ich každodenný život. Je pravdepodobné, že väčšina obyvateľov by túto zmenu ani nepostrehla, keby na ňu neupozornili výskumníci. Starosti však vedcom robí neďaleká železničná trať, ktorú by ďalšie zmeny mohli závažne poškodiť a ohroziť tak cestujúcich. Oblasť, ktorá sa postupne dvíha, meria približne dva kilometre a má tvar elipsy. Postupne sa však dvíhajú aj okolité polia, ale aj obývané časti.

Foto: wikipedia.org

Výskumníci varujú, že aj keď zvláštny fenomén zatiaľ výraznú hrozbu nepredstavuje, miestne úrady by sa mu jednoznačne mali venovať. Aj keď zatiaľ nie je jasné, čo dvíhanie pôdy spôsobuje, môže byť, že ide o podzemný únik vody alebo odpadového materiálu, čo by z dlhodobého hľadiska mohlo mať skutočne závažne následky. Nie je to totiž prirodzený jav a je nutné odhaliť jeho príčinu.

Čo si myslíte vy? Podarí sa vedcom odhaliť príčinu toho, prečo sa Devonshire každým rokom dvíha?

Pozri aj: Záhada Bermudského trojuholníka je konečne vyriešená. Toto je pravda o tom, čo sa v tejto oblasti naozaj deje

truththeory
0
Komentovať (0)