Foto: TASR/AP

Zelenskyj sľúbil, že Ukrajina získa späť ďalšie oblasti v regióne Donbas na východe krajiny.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa zaviazal, že Ukrajina získa späť ďalšie oblasti v regióne Donbas na východe krajiny, ktoré okupujú ruské jednotky. Uviedol to v noci na nedeľu počas svojho pravidelného videopríhovoru. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Článok pokračuje pod videom ↓

„V priebehu tohto týždňa bolo v Donbase vztýčených čoraz viac ukrajinských vlajok. A o ďalší týždeň ich bude ešte viac,“ vyhlásil Zelenskyj.

Kyjev v sobotu uviedol, že ukrajinské jednotky sa začali presúvať do strategicky významného mesta Lyman na východe Ukrajiny, ktoré bolo pod kontrolou ruskej armády. Rusko následne oznámilo, že svojich vojakov z mesta stiahlo na „výhodnejšie pozície“. Ukrajinské ministerstvo obrany neskôr zverejnilo video vojakov, ktorí v Lymane vztyčujú ukrajinskú vlajku.

„Kým nevyriešite problém s tým, kto to celé začal, kto spustil túto nezmyselnú vojnu proti Ukrajine, budete jeden po druhom zabíjaní,“ upozornil Zelenskyj, pričom vojnu nazval „historickým omylom Ruska“.

IRIS-T dorazí na Ukrajinu v priebehu najbližších dní

Nemecko doručí Ukrajine prvý zo štyroch moderných systémov protivzdušnej obrany IRIS-T v priebehu najbližších dní. V sobotu to počas vopred neohlásenej návštevy ukrajinskej Odesy vyhlásila nemecká ministerka obrany Christine Lambrechtová. TASR správu prevzala z agentúry Reuters.

Lambrechtová sa v Odese stretla so svojím ukrajinským rezortným kolegom Olexijom Reznikovom. Pre nemeckú televíziu ARD uviedla, že protivzdušné systémy sú obzvlášť dôležité pri „odrážaní útokov dronov“.

Útočí čoraz viac dronov

Ukrajina v uplynulých týždňoch čelí čoraz častejším útokom tzv. samovražedných dronov iránskej výroby, ktoré spôsobujú závažné škody na životoch, majetku a infraštruktúre, pripomína Reuters.

V máji sa objavili informácie, že Berlín zvažuje doručenie systému IRIS-T v hodnote 150 miliónov eur pre Ukrajinu. Nemecké ozbrojené sily však tento systém, ktorý je považovaný za jeden z najmodernejších na svete, samy nevlastnia.

Ukrajina žiadala aj tanky Leopard

Lambrechtová v sobotu navštívila aj Moldavsko, kde v hlavnom meste Kišiňov vyzvala západné krajiny, aby sa ruskými vyhrážkami o použití jadrových zbraní nenechali odradiť od ďalšieho vyzbrojovania Ukrajiny. „Musíme byť opatrní, no nesmieme sa nechať paralyzovať,“ dodala Lambrechtová.

Ukrajina Nemecko opakovane žiada o bojové tanky Leopard na pomoc pri protiútokoch proti Rusku, ale vláda kancelára Olafa Scholza to doteraz odmietala. Scholz povedal, že nechce ísť do dodávok zbraní osamotene a rozhodnutia bude prijímať len po konzultácii so západnými spojencami.

Najnovšie články