Foto: Anil1956 at English Wikipedia [Public domain], via Wikimedia Commons

S farmami, kde sa rôznymi spôsobmi rozkladajú ľudské telá mnohí nesúhlasia.

V niekoľkých amerických krajinách existujú farmy na telá už nejaký ten čas. Umožňujú skúmať vplyv rôznych faktorov na rozklad tela, čo poskytuje množstvo praktických poznatkov. Využiť ich možno napríklad pri vyšetrovaní zločinov. Tento fakt si uvedomuje čoraz viac krajín a prvú farmu na telá otvára už aj Británia.

Farmy na telá existujú už roky

Britská armáda spustila spoluprácu s odborníkmi z forenznej oblasti a čoskoro otvoria brány prvej farmy na telá. Podobné miesta určené na výskum existujú už niekoľko rokov, napríklad v Amerike, v Holandsku či v Austrálii. Prvá farma bola otvorená v roku 1981 v Tennessee a odvtedy pribudlo niekoľko ďalších. Vedci tak majú možnosť v kontrolovaných podmienkach sledovať, ako dochádza vplyvom rôznych faktorov k rozkladu tkanív a kostí. Napríklad, sledujú vplyv podnebia alebo chemikálií prítomných vo vode, vo vzduchu či v pôde. Telo môžu nechať voľne ležať alebo ho umiestnia do auta. Podmienky jednoducho prispôsobia tak, aby im poskytli čo najviac informácií.

Majú zástancov i odporcov

Nápad si získal mnoho fanúšikov, ale i odporcov. Zástancovia tvrdia, že farma na telá je jedinečnou príležitosťou a zdrojom informácií, aké sa skúmaním zvieracích tiel nedajú získať. Podľa odporcov je však takéto skúmanie ľudských tiel morbídne a neprístojné. Nature uvádza, že k vytvoreniu farmy dôjde napriek protestom a ministerstvo obrany už dokonca vybralo aj priestory, zatiaľ však o nich neboli zverejnené bližšie informácie.

Telá ako dôkazy

Telá, ktoré budú na farme skúmané, ľudia zvyčajne darujú na výskumné účely a budú pochované alebo ponechané na voľnom priestranstve. Telá môžu poskytnúť mimoriadne užitočné dôkazy, ktoré môžu byť v prípade potreby dokonca využité aj počas súdneho procesu.

Odporcovia sa nájdu aj medzi vedcami

Toto nie je prvý prípad, kedy sa Británia pokúša o zriadenie podobného zariadenia. Kedysi oň žiadal Richard Arnold, riaditeľ pohrebníckych služieb Omega Supplies, v tom čase však s jeho nápadom nesúhlasila vedecká komunita. Odborníci sa báli, že farma na telá by pritiahla príliš veľa mediálnej pozornosti, následkom čoho by sa ľudia zdráhali darovať telá na výskumné účely, či na výučbu anatómie.

View this post on Instagram

Mortuary Monday! ⚠️Graphic Advisory⚠️ Oh no! It's The Apocalypse! Quick, put all the dead bodies in cages!! Just kidding. This is a "body farm." If I donate my body to science I hope I end up at one of these. I don't think my body is up for being a crash test dummy (see a prior Mortuary Monday), but I think my body would be perfectly suited for just laying around relaxing. . . and decomposing. The first body farm was founded by William Bass and is in Tennessee. It is a facility that is used specifically to study decomposition of human bodies. The bodies are left exposed in different settings and conditions, then decomposition and insect activity are observed. There are now six of these facilities in the U.S. The largest is in Texas and takes up seven acres. These facilities are largely used to aid forensic research and law enforcement for use in determining the circumstances and timing of death for different crime scene scenarios in varied settings-particularly outdoors, but they also study bodies placed under water, in shallow graves, and even in car trunks! ———————————– Photo shows some bodies being free to decompose without interference from vultures and other animals at the Freeman Ranch, Texas State University. PHOTO CREDIT: Joseph Stromberg ———————————– #mortuarymonday #decomposition #decomp #forensics #forensicscience #bodydonation #death #deadbodies #bodyfarm #csi

A post shared by Mortuary Mondays! (@sanguinary13) on

Pre a proti

Medzi odporcov nápadu patrí aj forenzná antropologička Sue Black, ktorá sa vo svojej knihe All that Remains v roku 2018 vyjadrila, že je to skutočne morbídny nápad a nedokáže si predstaviť, že by sa niekto mal prechádzať medzi mŕtvymi telami a obzerať si ich ako turistickú atrakciu. Okrem toho, spochybnila aj to, či ide o validný a relevantný zdroj informácií. Iní vedci zas farmu bránia a tvrdia, že môže byť nápomocná pri určovaní času smrti a identifikácii obetí, pričom určiť akékoľvek časové relácie je po 24 hodinách od úmrtia mimoriadne náročné. Využiť informácie z už existujúcich fariem v Amerike či Austrálii zas nie je možné kvôli odlišným podnebným podmienkam.

Darovanie tiel na Slovensku

Aj keď na Slovensku farmy na telá zatiaľ neexistujú, aj tu sa študenti medicíny potrebujú učiť anatómiu, darovať telo je preto možné aj u nás. Zákony sú však v tomto prípade nejasné a darcovstvo podlieha celkom iným podmienkam, ako v prípade darovania orgánov určených na transplantáciu.

nature, medipravnik

Najnovšie články