Foto: Ilustračné (Archív TASR)

V bieloruskom Breste našli pozostatky viac ako 1000 Židov.

Stavbu luxusného bytového komplexu v jednom z najväčších miest Bieloruska museli zastaviť. Robotníkov vystriedala armáda. Namiesto základov sa zo zeme vykopávajú kostí mŕtvych ľudí. Detí, žien, starcov, novorodencov. Nakoniec tam nájdu pozostatky 1 214 nevinných ľudí. Presne takto to aktuálne vyzerá v centre bieloruského Brestu. 

Brest patrí medzi najväčšie mestá Bieloruska. Nachádza sa na juhozápade krajiny a je dôležitým dopravným uzlom medzi Bieloruskom, Poľskom a Ukrajinou. V jeho centre mal vyrásť luxusný bytový komplex. Práce sa však zastavili potom, ako na začiatku apríla robotníci objavili čosi nezvyčajné. Stavbárov preto vystriedali vojaci. V centre mesta objavili pozostatky stoviek mŕtvych Židov z obdobia druhej svetovej vojny a odhalili tak doposiaľ neznámu kapitolu tunajších dejín, informovalo o tom britské BBC.

Masaker Bronnaya Gora

Pred druhou svetovou vojnou patrili bieloruské mestá Židom a Poliakom. Práve tieto minoritné skupiny tvorili väčšinu obyvateľstva v mestách. „Domáci“ Bielorusi žili poväčšine na vidieku. Keď Adolf Hitler zaútočil v roku 1941 na Sovietsky zväz, medzi prvými zabral bieloruské mesto Brest. Židia tu tvorili približne polovicu obyvateľov vtedy asi 50-tisícového mesta. Dnes ich tu žije asi 500.


BBC pripomína, že bezprostredne po nemeckej invázii zabili nacisti v Breste 5 000 mužov. Krátko na to vzniklo v meste židovské geto. Nachádzalo sa v centre mesta od ostatných častí oddelené najmä ostnatým drôtom. O hroznom osude miestnych Židov svet vie. V októbri 1942 prišiel rozkaz geto vysídliť. Židov z Brestu a mnohých aj poľských miest naložili nacisti do vagónov a vyviezli na miesto nazývané Bronnaya Gora. Nacisti tu povraždili asi 50-tisíc ľudí.

Foto: Bronna Gora – koľaje vedúce na miesto masakru (Contrast and color corection by User:Poeticbent after Avner (below) [CC0], via Wikimedia Commons)

Nález v Breste

Až donedávna sa verilo, že Židia z brestovského geta skončili práve v 100 km vzdialenej Bronnaya Gore. Aktuálne nálezy však odkrývajú doposiaľ neznámu kapitolu mesta. Podľa odborníkov kosti tiel patria ľuďom, ktorým sa v gete podarilo počas transportov ukryť. Nacisti ich však neskôr našli a popravili. V centre mesta vykopali masový hrob, Židov postavili do radu a popravili strelou do tyla. „V lebkách jasne vidno diery po guľkách,“ povedal pre BBC Dmitry Kaminsky, ktorého vojenská jednotka vystriedala na stavbe robotníkov.


Podľa New York Times objavili vojaci v masovom hrobe v centre Brestu pozostatky presne 1 214 ľudí. Celkovo bolo v meste počas druhej svetovej vojny zabitých, alebo z mesta transportovaných a popravených na inom mieste, takmer 35-tisíc Židov. Kým vedenie mesta trvá na tom, že sa po exhumácii tiel stavba dokončí, niektorí miestni obyvatelia už teraz namietajú, aby na mieste nálezu namiesto bytového komplexu vznikol pamätník obetiam holokaustu.