Foto: unsplash/ Jens Johnsson

Pojem identické dvojčatá je vám určite známy, počuli ste však už o poloidentických?

Mladá mamička z Austrálie má ešte len 28 rokov, no už sa stihla zapísať do histórie. Spočiatku bolo jej tehotenstvo bez akýchkoľvek zvláštností, no ultrazvuk odhalil prekvapenie, ktoré šokovalo nielen rodičov, ale aj lekárov.

Článok pokračuje pod videom ↓

Dvojičky

Ultrazvuk v 6. týždni ukázal, že mamička čaká nie jedno, ale rovno dve deti, a to identické dvojčatá. Tam to však nekončí, prekvapení bolo viac. Deti totiž zdieľali spoločnú placentu, no dva plodové vaky, pričom jedno z dievčat je chlapec a druhé je dievča. Teoreticky je niečo takéto nemožné, príroda však opäť raz ukázala, že vždy dokáže prekvapiť.

Genetická lotéria

Doktor Michael Gabbett, ktorý sa zaoberá genetikou sa vyjadril, že už v ranom štádiu tehotenstva videli, že ide o identické dvojčatá, keď si však všimli, že sú to chlapec a dievča, ostali v šoku. Vedci boli zvedaví, rozhodli sa preto, že matke odoberú trochu plodovej vody a urobia genetický rozbor. Výsledky testov ukázali, že dvojičky identické sú, ale aj nie sú. Deti zdieľajú 100% genetickej informácie od svojej matky, avšak len 50% od otca, následkom čoho majú DNA zhodnú na 78%.

Foto: unsplash

Poloidentické dvojičky

Lekári hovoria o zázraku medicíny, niečo takéto sa totiž len tak nevidí. Dvojčatá nie sú monozygotické ani dizygotické ale sesquizygotické, teda poloidentické. Doteraz sa v dejinách medicíny podarilo zaznamenať len jediný podobný prípad. Ako je možné, že k niečomu takému vôbec došlo, keď teórie hovoria, že je to nemožné?

Aký je rozdiel medzi identickými a neidentickými?

Ide o akéhosi miešanca mono a dizygotických dvojčiat. Ak sa narodia identické dvojčatá, znamená to, že jedna spermia oplodnila jedno vajíčko a v procese delenia vznikli následne dve embryá. Takéto deti majú DNA zhodnú na 100%. Dizygotické dvojčatá sa narodia, ak sú zvlášť oplodnené dve vajíčka a vyvinú sa z nich dve samostatné embryá. Takéto dvojičky nemajú spoločnú ani placentu a majú DNA zhodnú na 50%, rovnako, ako súrodenci, ktorí nie sú dvojčatami.

Komplikácie

Vedci si myslia, že k splodeniu poloidentických dvojčiat došlo tak, že jedno vajíčko bolo oplodnené dvoma spermiami, výsledkom čoho sú tri sety chromozómov. Tie sa rozdelili a vznikli dve embryá. Dvojičky sa narodili cisárskym rezom zdravé, no dievčatku museli lekári po mesiaci následkom komplikácií amputovať ruku. Okrem toho, v troch rokoch jej taktiež diagnostikovali ochorenie, následkom ktorého jej museli byť odstránené vaječníky. Chlapec sa však vyvíja celkom normálne a dnes majú deti už 4 roky.

Foto: unsplash

Prípad z roku 2007

Prvý prípad poloidentických dvojčiat bol zaznamenaný v roku 2007, dlho sa však o ňom nehovorilo oficiálne. Pomenovanie „poloidentické“ dostali dvojičky až po tom, čo si lekári u jedného z dvojčiat všimli, že má vaječníky, no zároveň aj tkanivo vyskytujúce sa v mužských semenníkoch. Chlapec sa taktiež vyvíjal normálne.

Príroda napráva chyby

Jav, kedy bolo vajíčko oplodnené dvoma spermiami, sa už vyskytol niekoľkokrát. Dieťa malo následne 3 sety chromozómov, väčšina však zomrela krátko po narodení. Vedci si myslia, že narodením poloidentických dvojčiat si príroda našla spôsob, ako napraviť chybu, kedy jedno vajíčko oplodnia dve spermie tak, aby dieťa nezomrelo, ale narodili sa relatívne zdravé dvojičky.

Lekári dodávajú, že genetika nie je jednoduchá veda, v ktorej sa stačí naučiť poučky. K zmenám dochádza neustále, čoho dôkazom sú aj poloidentické dvojčatá.

iflscience
Uložiť článok

Najnovšie články