Foto: PxHere.com

Potraty sú v posledných rokoch mimoriadne kontroverznou témou.

Podobne ako očkovanie, aj táto téma delí ľudí na dva tábory. Jeden z nich zastáva názor, že žena má nárok o vlastnom tele rozhodovať slobodne a teda aj o tom, ako zaobíde s tehotenstvom. Druhý tábor potraty za žiadnych okolností nepripúšťa. Do druhej kategórie patrí zrejme aj vláda štátu Alabama.

Hrozia vysoké tresty

Foto: Unsplash.com

Tá totiž rozhodla, že žena nesmie ísť legálne na potrat ani v prípade, ak bola znásilnená, následkom čoho otehotnela. Potrat nepovoľuje dokonca ani v prípade, ak došlo k otehotneniu následkom incestu. Neberie ohľad dokonca ani na to, v akom štádiu tehotenstva žena je, ak sa rozhodne tehotenstvo prerušiť, bude musieť čeliť trestu vo výške od 10 až do 99 rokov. Potrat sa týmto rozhodnutím celkom kriminalizoval, čo sa mnohým nepáči a označujú zákon za trest smrti pre ženy.

Porovnávanie s vojnovými obeťami

Jediný prípad, kedy bude potrat prípustný je ten, keď tehotenstvo vážne ohrozí zdravie matky alebo nenarodeného dieťaťa. Návrh zákona vznikol údajne preto, lebo v Amerike podstupuje potrat priveľa žien. Od roku 1973 bolo vykonaných viac ako 50 miliónov potratov, čo trojnásobne vyššie číslo ako počet ľudí, ktorí zomreli v koncentračných táboroch a gulagoch počas vojny.

Roe v. Wade

Foto: Pixabay

V návrhu zákona je tiež dodatok, ktorý hovorí, že ak by sa lekár predsa rozhodol vykonať potrat, spáchal by tým ťažký zločin. Návrh hovorí o všetkých druhoch potratu, či už žena príde na kliniku alebo užije tabletku dostupnú v lekárni, ktorou potrat zámerne vyvolá. Terri Collins, ktorý je zástancom nového návrhu vyjadril nádej, že sa návrh dostane na najvyššie miesta a uspeje. Tým by sa podarilo zvrátiť výsledok sporu s názvom Roe v. Wade. Jeho výsledkom totiž bolo to, že sa potraty povolili pod zámienkou, že ide o súkromnú záležitosť ženy. Zákon, ktorý potraty zlegalizoval poburuje konzervatívcov už od roku 1973 a dúfajú, že týmto sa im na svoju stranu podarí prikloniť viac liberálne zmýšľajúcich jedincov. Zatiaľ však pribúda viac tých protestujúcich.

Je návrh protiústavný?

Odporkyňou návrhu je Staci Fox, prezidentka organizácie Planned Parenthood Southeast, ktorá obviňuje navrhovateľov z toho, že si dobre uvedomujú, že takéto rozhodovanie v mene žien je protiústavné, no nezaujíma ich to. Alabama nie je prvou krajinou, ktorá sa pre tento krok rozhodla. Mississippi a Kentucky zaviedli zákon, ktorý káže, že potrat nesmie byť vykonaný akonáhle sa podarí zachytiť činnosť srdca dieťaťa, teda po 6. týždni tehotenstva. Problémom však je, že mnoho žien sa o svojom tehotenstve dozvie neskôr, ako v 6. týždni.

Potraty na Slovensku

Obmedzenia platia ja u nás na Slovensku, žena sa však pre potrat môže rozhodnúť do 12. týždňa tehotenstva, a to bez udania dôvodu. Ak sa rozhodne, že vykoná potrat sama, mimo zdravotníckeho zariadenia, prihliada sa na potrat ako na trestný čin.

independent, wikipedia, wikipedia, rodicovstvo.sk
Uložiť článok

Najnovšie články