Foto: Jay Huang (flickr.com)

branči / / Série
Už tento víkend nás čaká ďalšia z októbrových astronomických udalostí.

Leto je už dávno za nami a nočné výlety do prírody sú u väčšine ľudí na programe až v ďalšej sezóne.Už o pár dní by sme však mali urobiť výnimku. Príroda a vesmír si totiž pre vás pripravili ďalšie nebeské divadlo v podobe periodických meteorických rojov. Ako už býva v októbri zvykom, na nebeskej oblohe budeme môcť pozorovať po Drakonidoch aj Orionidy. 

21.-22. október – Orionidy

Tento víkend príde ďalší periodický meteorický roj typický pre toto obdobie. Orionidy sú o niečo známejšie i výdatnejšie ako Drakonidy a ich frekvencia tento rok dosiahne 20 meteorov za hodinu. Tento meteorický roj je aktívny už od začiatku mesiaca a trvá až do prvých novembrových dní, no jeho maximum prichádza pravidelne 21. a 22. októbra. Radiant (zdanlivé miesto vychádzania meteorov) Orinodiov hľadajte, ako aj sám názov napovedá, v súhvezdí Orion. To na nočnú oblohu od polovice mesiaca vychádza krátko pred polnocou.

Foto: Stellarium

Najlepšou voľbou však bude pozorovanie meteorického roja po polnoci. Vtedy už nočnú oblohu nebude osvetľovať svit Mesiaca a preto bude pozorovanie pravdepodobne úspešnejšie. Orionidy napriek priemernej výdatnosti patria medzi najznámejšie meteorické roje. Môže za to ich materské teleso, ktorým je snáď najznámejšia kométa vôbec – Halleyho kométa. Okrem toho patria Orionidy aj medzi najrýchlejšie roje vôbec. Do zemskej atmosféry vstupujú rýchlosťou 66 km/s.

Rock the Milky Way

Pozri aj: Aké astronomické udalosti nás do konca roka ešte čakajú? Pozrite si naše video, ktoré zachytáva prehľad najzaujímavejších astronomických udalostí v roku 2017.

pozorovania.vesmir.sk, wikipedia.org


Komentovať (0)