heraldsun.com.au

Pozná ho úplne každý. Hovorí sa o ňom, že je najrýchlejší muž planéty. Usain Bolt odišiel z Olympiády 2016 v Riu ako najlepší šprintér všetkých čias. Vyhral viacero zlatých medailí a drží hneď niekoľko svetových rekordov. Zarába milióny a svoje peniaze si vie aj poriadne užiť.

Bolt získal 6 samostatných zlatých medailí a 3 zlaté medaily v tíme od roku 2008 na hrách v Pekingu, Londýne a v Riu. Taktiež drží svetový rekord v šprinte na 100 a 200 metrov. Týmto dosiahol veľkolepý úspech, stal sa slávnym športovcom a jednou z hlavných tvárí značky Puma, vďaka čomu zarába každoročne milióny dolárov. Ako ich teda míňa a čo sa deje v jeho živote mimo tých 10 sekúnd na trati?

Usain Bolt zarobil tento rok už 32,5 miliónov dolárov ešte predtým, ako sa začali Olympijské hry v Riu.

thrillist.com
thrillist.com

Je jedinou hviezdou z bežeckej dráhy, ktorá sa dostala do zoznamu najlepšie platených športovcov podľa magazínu Forbes, kde sa vyšplhal až na 32. miesto.

businessinsider.com, REUTERS/Kai Pfaffenbach
businessinsider.com, REUTERS/Kai Pfaffenbach

Bolt mal ako sponzora značku Puma už v roku 2002. Jeho terajší kontrakt s touto značkou mu zarobí každý rok 10 miliónov dolárov, čo je široko-ďaleko najlukratívnejšia dohoda v atletike.

hypebeast.com
hypebeast.com

Bolt má aj ďalších sponzorov, napríklad značku Hublot, ktorá sa špecializuje na výrobu hodiniek, alebo značku Gatorade, či Virgin Media. Tieto zmluvy sa pohybujú v hodnotách 1 až 4 milióny dolárov za rok.

Up to the time #BigBangUsainBolt #WatchAlert #Hublot #Blessed #Foreverfaster?????

A post shared by Usain St.Leo Bolt (@usainbolt) on

Finančné odmeny za výhru v atletických pretekoch nie sú až tak vysoké. Bolt zarába 10-tisíc dolárov za každý závod, ktorý vyhrá v IAAF Diamond League, no často mu platia až 400-tisíc dolárov za to, že na podujatie vôbec príde.

lifo.gr
lifo.gr

Podľa magazínu Forbes si však zarobil 2,5 miliónov dolárov za posledných 12 mesiacov len za vyhraté preteky. To už malá čiastka nie je.

forbes.com
forbes.com

Ďalšiu veľkú časť zárobku pre tohoto Jamajského atléta tvorí jeho postava v populárnej mobilnej hre Temple Run, ktorú si v aplikácií môžete zakúpiť. Táto postava má viac ako miliardu stiahnutí.

businessinsider.com, Temple Run
businessinsider.com, Temple Run

To, že najrýchlejší muž na zemi si užíva rýchlosť aj na cestách, by sa dalo čakať. O toto hobby sa stará jeho čierny Nissan GT-R, za ktoré zaplatil približne 105-tisíc dolárov.

Full up the tanks and roll out Saturday #GTR #Gas #saturdayfun #Speed #ForeverFaster

A post shared by Usain St.Leo Bolt (@usainbolt) on

Nikdy sa však neuspokojí len s jednou trofejou. Bolt vlastní aj špeciálnu zlatú edíciu GT-R, ktorú si však nekúpil. Toto auto dostal ako darček od firmy Nissan po tom, ako vyhral tri zlaté medaily na Olympijských hrách v Londýne v roku 2012.

heraldsun.com.au
heraldsun.com.au

Bolt vyrastal po boku rodičov na Jamajke.

stuff.co.nz
stuff.co.nz

Napriek jeho celosvetovému úspechu, svoje hlavné sídlo má v blízkosti domova. Jedna z jeho najväčších kúp bola hacienda v domovom komplexe Norbrook v  hlavnom meste Jamajky, Kingstone.

Jeho susedia sú napríklad raper Sean Paul a modelka Jodi „Jinx“ Stewart-Henriques. Obaja sa v minulosti sťažovali na hlasné a divoké párty, ktoré sa odohrávali v Boltovom dome.

sunislandjamaica.com
sunislandjamaica.com

“Pri tých hlasných párty s hroznou muzikou, krikom a motorkami si naozaj želám, aby sa vrátil tam, odkiaľ prišiel.” Podľa portálu The Daily Mail toto napísala Stewart-Henriques na jej Facebooku v roku 2015.  “Je naozaj hrozný sused.”

ogakpatakpata.blogspot
ogakpatakpata.blogspot
0
Uložiť článok
Komentovať