Foto: TASR/AP

Tieto dve reprezentácie si zmerajú sily už v utorok 29. novembra.

Majstrovstvá sveta v Katare prinášajú každý deň niekoľko kontroverzných aj zaujímavých situácií, ktoré sa často týkajú aj tém mimo športu. Aktuálne je na stole kauza od Spojených štátov amerických, keďže v jednej z grafík na sociálnej sieti uverejnili upravenú iránsku vlajku.

Článok pokračuje pod videom ↓

Situácia v Iráne sa aj vďaka dianiu na MS v Katare dostala do širokého povedomia. Problémom je porušovanie ľudských práv a najmä prípad mladej študentky, ktorá mala podľahnúť fyzickému násiliu zo strany iránskej polície, keď bola vo väzení z dôvodu nenosenia hidžábu, píše Wall Street Journal.

Foto: TASR/AP

Počas zápasov iránskej reprezentácie, ale aj mimo nich, sa v priestore turnaja objavilo viacero znakov odporu proti iránskemu systému. Či už išlo o transparenty na tribúnach, alebo o nespievanie hymny zo strany iránskych futbalistov, ktorí tak vyjadrili podporu utláčaným ženám v ich domovskej krajine.

USA sa rozhodli vyjadriť kontroverznú podporu

Na stranu ľudských práv a slobôd sa však nepostavili len priaznivci z Iránu. Ku gestu, aj keď tvrdo kritizovanému, sa pridala aj reprezentácia Spojených štátov amerických. Výber USA sa totiž podľa žrebu ocitol v základnej skupine „B“ spolu s Iránom, Walesom a Anglickom.

Po piatkovom zápase, v ktorom USA bezgólovo remizovali s favorizovaným Anglickom, sa na ich oficiálnych účtoch na sociálnych sieťach objavila grafika predbežnej tabuľky. Nebolo by na tom nič zvláštne, keby vlajku Iránu neuverejnili bez znaku v strede vlajky, ktorý symbolizuje islamský štát. Konkrétne ide o štyri čiary s mečom a význam „Niet Boha okrem Allaha“.

Záber, kde bola upravená vlajka, foto: TASR/AP

Aj keď mediálny tím americkej reprezentácie grafiku na druhý deň stiahol, rozruch, ktorý spôsobila, bol enormný. Najviac to, prirodzene, pobúrilo Irán. Tamojšie úrady ihneď začali tvrdú vlnu kritiky smerom k výberu USA a podali na FIFA žiadosť o vylúčenie Spojených štátov amerických z turnaja.

FIFA zatiaľ mlčí

Hovorca amerického futbalu uviedol, že príspevok bol jednorazovým prejavom podpory demonštrantom. S hráčmi a trénermi tímu sa toto publikovanie nekonzultovalo, povedal hovorca a dodal, že plánom bolo ukázať im podporu v jednom príspevku a potom sa vrátiť späť k používaniu oficiálnej vlajky krajiny.

Foto: TASR/AP

Irán okrem toho podľa BBC obvinil USA z podnecovania protestov a demonštrácií proti vnútornému režimu. Zároveň vydali vážne varovanie smerom k Americkej futbalovej federácii a požadujú, aby sa tento akt určite riešil minimálne pokutou alebo dokonca zákazom činnosti.

V doterajšom priebehu MS sa Irán predstavil v dvoch zápasoch. Prvý prehral s Anglickom vysoko 6:2, pričom v druhom vystúpení senzačne porazil Wales 2:0. Spojené štáty americké majú za sebou dve remízy, 1:1 s Walesom a už spomínané bezgólové stretnutie s Anglickom.

Najnovšie články