Foto: TASR/AP

V Paríži klesla koncentrácia oxidu dusičitého v porovnaní s minulým rokom o 54 percent.

Koncentrácia oxidu dusičitého v ovzduší naprieč Európou pre uplatňovanie prísnych opatrení zameraných proti šíreniu nového koronavírusu pretrváva na nízkej úrovni. Vyplýva to z dát satelitu Sentinel-5P programu Copernicus Európskej únie (EÚ). Ako informovala Európska vesmírna agentúra (ESA), niektoré mestá zaznamenali v porovnaní s minulý rokom pokles znečistenia až o 45 až 50 percent.

Znečistenie ovzdušia počas ostatných mesiacov monitorujú vedci z Holandského kráľovského meteorologického ústavu (KNMI), ktorí pri tom využívajú dáta zo spektrometra Tropomi zmieneného satelitu.

Najdramatickejší pokles v Paríži

Nové snímky z obdobia od 13. marca do 13. apríla 2020 poukazujú na značný pokles koncentrácie oxidu dusičitého. V Madride, Miláne a Ríme sa koncentrácia tohto plynu v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2019 znížila o zhruba 45 percent. V Paríži bol tento pokles dramatickejší, až o 54 percent.

Foto: ESA

Oxid dusičitý, ktorý zvyšuje riziko respiračných problémov, produkujú elektrárne, vozidlá a ďalšie priemyselné zariadenia. Jeho koncentrácia v atmosfére sa každý deň značne líši v dôsledku kolísania emisií i poveternostných podmienok.

Práve pre tie je problematické vyvodiť závery na základe denných a týždenných meraní a odborníci tak porovnávajú dáta za dlhšie obdobie.

Aj počas nasledujúcich týždňov, počas ktorých budú platiť izolačné opatrenia proti koronavírusu, budú vedci z KNMI pokračovať v detailnejšej analýze podmienok na kontinente. Zamerajú sa na ďalšie štáty v severnej Európe, kde v dôsledku meniacich sa poveternostných podmienok zaznamenali väčšiu variabilitu dát.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )