Foto: TASR

Predpokladaný víťaz vás pravdepodobne neprekvapí.

Majstrovstvá sveta vo futbale sú v plnom prúde a všetci 32 zástupcovia sa snažia o čo najlepší výsledok. Umelá inteligencia však napovedala, ktorý tím sa stane držiteľom slávnej trofeje, či kto skončí na popredných priečkach, píše IFL Science.

Článok pokračuje pod videom ↓

V Katare prebiehajú od nedele 20. novembra Majstrovstvá sveta vo futbale, na ktorých každá z 32 reprezentácií bojuje o národnú česť a doživotnú slávu. Spomedzi účastníkov sú na turnaji určite favoriti, ktorých verejnosť považuje za silných ašpirantov na majstrovský titul. Medzi túto smotánku patrí dlhodobo napríklad Brazília, Argentína či Francúzsko.

Foto: Profimedia

Teraz, necelý týždeň od začiatku MS, je však veľmi ťažké s istotu určiť, komu sa bude ako ďalej dariť, a ktoré reprezentačné výbery napokon dokráčajú do semifinále, respektíve finále. Avšak, s pomocou výsledkov umelej inteligencie sa ukázalo, aké národné mužstvá sa umiestnia na 1. až 10. mieste.

Výpočet robili 100-tisíc krát

V inštitúte na počesť Alana Turinga, ktorý je dodnes známy pre svoj prelomový vynález Enigma, pomocou ktorej dokázali Briti dešifrovať nemecké kódované správy počas druhej svetovej vojny, použili na predpoveď o výsledkoch MS umelú inteligenciu. Ako dodávajú výskumníci z inštitútu, na výpočet použili výsledky futbalových zápasov od roku 1872.

Foto: TASR/AP

Algoritmus výpočtov je založený na staršom modeli používanom pre nemedzinárodné zápasy a používa Bayesovské štatistiky na predpovedanie najpravdepodobnejšieho skóre pre každý zápas. Navyše, systém je nastavený tak, že najväčšiu váhu majú výsledky z MS, potom sa to zostupne mení. Inteligencia takýmto spôsobom vykonala 100-tisíc výpočtov a výsledok je jasný, MS vyhrá Brazília.

V oficiálnej správe píšu, že Brazília má v súčasnosti 25 % šancu na výhru, pričom na druhom mieste má byť Belgicko a piedestál slávnych zakončuje tretia Argentína. Ďalej sa majú od 4. do 10. miesta umiestniť Francúzsko, Anglicko, Španielsko, Holandsko, Dánsko, Portugalsko a Chorvátsko.

Umelá inteligencia neráta s viacerými faktormi

Aj keď je veľmi náročné uhádnuť presné poradie, v tomto prípade sa dá očakávať, že finálna desiatka v Katare by mohla vyzerať aj podľa výpočtov umelej inteligencie. Zaujímavosťou je, že systém nezahrnul do najlepšej desiatky napríklad Nemecko či Uruguaj.

Foto: Flickr

Je to však stále len predpoveď systému postavená na historických výsledkoch, ktorá neráta s premennými ako počasie, zranenia hlavných lídrov, penalty či tresty pre hráčov. Či sa umelá inteligencia z inštitútu Alana Turinga mýlila, alebo ukázala jasnú budúcnosť, teraz nezistíme. Ostáva tak sledovať napínavé zápasy a počkať si na víťaza, ktorý bude známy po finále už 18. decembra.

Najnovšie články